Hogan przedłuża termin wypłaty dopłat

Europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan poinformował, że zamierza wydłużyć do 15 października 2016 r. termin zakończenia wypłat płatności bezpośrednich za 2015 r. Z kolei ARiMR podała, że planuje wypłacić wszystkie należności do 30 czerwca, a więc w pierwotnym terminie.

 

\"rolnictwo,
 

– Phil Hogan potwierdził dziś, że zamierza wydłużyć z 30 czerwca do 15 października 2016 r. termin zakończenia wypłat płatności bezpośrednich za 2015 r. Jak podkreślił, jest to odpowiedź na trudności, jakie mają niektóre kraje członkowie UE z zakończeniem wypłat płatności bezpośrednich w pierwszym roku stosowania zreformowanego systemu wsparcia bezpośredniego – podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w komunikacie.

Wypłaty dokonane po 30 czerwca nie będą objęte zmniejszeniem środków należnych krajom członkowskim UE. Według prawa UE środki są obniżane o 10 proc. w pierwszym miesiącu opóźnienia, 25 proc. w drugim miesiącu i 45 proc. w trzecim.

ARiMR podała, że do 8 czerwca wypłaciła 13,05 mld zł w ramach płatności bezpośrednich za 2015 r., co stanowi 90,6 proc. planowanej do wypłaty kwoty płatności, natomiast do 13 czerwca wypłacona zostanie kwota 13,7 mld zł, co stanowi 95,1 proc. planowanej do wypłaty kwoty płatności.

Pieniądze już trafiły na konta bankowe 1,33 mln polskich rolników, czyli ponad 99 proc. beneficjentów. Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2015 rok złożyło wiosną ub. r. 1,35 mln rolników.

Trwa również wypłata dopłat ONW i płatności rolnośrodowiskowych.

Agencja przekazała dotychczas na konta bankowe ok. 720 tys. rolników 1,25 mld złotych z tytułu dopłat ONW, a w ramach płatności rolnośrodowiskowych do ponad 55 tys. rolników trafiło 597,5 mln zł.

Pomimo trudności z systemem informatycznym ARiMR planuje zakończenie wypłat w pierwotnym terminie do 30 czerwca.

Redakcja AgroNews, fot. KE

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here