Idą żniwa

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, na rynku notuje się dość dużą podaż zbóż, co w znacznej mierze związane ze zbliżającymi się zbiorami rzepaku i ziarna zbóż i czyszczeniem magazynów przez rolników. W związku z nadchodzącymi żniwami, większość wytwórni ograniczyła skup i z reguły kupuje jedynie niewielkie ilości ziarna pod bieżące potrzeby.
 
Obecnie, ceny pszenicy paszowej w większości wytwórni kształtują się w przedziale
520-550 PLN/t. Z kolei, ceny kukurydzy zawierają się w przedziale 540-570 PLN/t, w zależności od regionu kraju. Ceny pszenżyta kształtują się teraz od 420 PLN/t do 460 PLN/t. Ceny jęczmienia paszowego to przedział od 420 PLN/t do 430 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Lokalnie w kraju rozpoczęły się już pierwsze zbiory jęczmienia ozimego, ale nie jest on jeszcze przedmiotem skupu. Ceny oferowane za to ziarno mogą kształtować się w przedziale 360-400 PLN/t, w zależności od regionu kraju. Notowany w ostatnich dniach wzrost cen pszenicy na giełdzie MATIF spowodował zwyżki cen pszenicy z dostawą do polskich portów. Obecnie, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów
w sierpniu-wrześniu br. kształtują się na poziomie 560-580 PLN/t wobec 530-540 PLN/t przed tygodniem.

W kolejnych tygodniach, na rynku powinien nastąpić sezonowy spadek cen ziarna. Jego skala będzie jednak w znacznej mierze zależała od dalszego kształtowania się warunków pogodowych do i w trakcie zbiorów, kształtowania się kursu euro oraz wielkości zbiorów w krajach ościennych i poziomów cen ziarna na unijnym rynku.

W czerwcu br., eksport ziarna zbóż za pośrednictwem polskich portów wyniósł ponad 127 tys. ton, z tego około 100 tys. ton pszenicy. W całym sezonie 2009/10 (lipiec-czerwiec), eksport zbóż ogółem drogą morską wyniósł ponad 1212 tys. ton, z tego około 780 tys. ton pszenicy, 263 tys. ton żyta oraz 108 tys. ton pszenżyta. Przedmiotem eksportu były także mniejsze ilości owsa i kukurydzy.

Źródło: Izba Zbożowo Paszowa, www.acn.waw.pl/grain/, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here