Ilości ukraińskiego zboża które trafi na polskie tory może nas przerosnąć

„W kwietniu udało się przez Polskę przetransportować około 600 tys. ton ukraińskiego zboża, ale Ukraińcy chcą przewozić nawet 5 mln ton miesięcznie” – mówi cytowany w artykule „Pulsu Biznesu” Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Ilości ukraińskiego zboża które trafi na polskie tory może nas przerosnąć
Ilości ukraińskiego zboża które trafi na polskie tory może nas przerosnąć

Trwają przygotowania by Polska stała się głównym szlakiem przewozowym stanowiącym alternatywę dla zablokowanych obecnie portów nad Morzem Czarnym i Azowskim. Jak podkreśla „Puls Biznesu”, od kilku dni organizowane są spotkania przedstawicieli branży oraz krajowych i międzynarodowych urzędów, by opracować logistykę dostaw z Ukrainy do polskich portów.

Zboże z Ukrainy miałoby trafiać koleją do nadbałtyckich portów skąd mogłoby być dalej eksportowane. Dzięki temu znacznie zwiększyłby się przewóz zboża polską koleją . W 2021 r. bowiem „transport zboża stanowił zaledwie 836 tys. ton” – przypomina „Puls Biznesu”

KE pomoże wyeksportować zboża z Ukrainy

Wyzwaniem jest jednak dostęp do wagonów, a także kwestia przepustowości istniejących połączeń. Zwłaszcza, że trudnością jest odmienny rozstaw kół polskiego i ukraińskiego taboru.

Zostaw komentarz

  1. Ustalić odpłatność na odpowiednim poziomie, uwzględniając zużycie sprzętu, wykorzystanie infrastruktury, konkurencyjność, ryzyko sankcji rosyjskich itd. Przynajmniej częściowo by zwróciło za debilny pomysł z socjalem dla chochołów. Oczywiscie bedzie tak że Polska za to zapłaci a jak bedzie opóźnienie to jeszcze kary ua dowali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kopnął kota. Trafił do aresztu i czeka go sąd

Sprawne policyjne działania w połączeniu z dużym odzewem społeczeństwa i dobrą współpracą z Prokuraturą Rejonową w Ostrołęce pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny, który kopnął siedzącego...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE