Weszły nowe przepisy w obrocie węglem

Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia.

Weszły nowe przepisy w obrocie węglem
Weszły nowe przepisy w obrocie węglem

Jedną z sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś w związku z wywołaniem wojny jest zakaz sprowadzania węgla pochodzącego z tych krajów. W Polsce wprowadziła go ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która weszła w życie 16 kwietnia. Nakłada ona też nowe obowiązki na wszystkie podmioty handlujące węglem w Polsce m.in. konieczność wskazywania kraju pochodzenia węgla przy każdej transakcji. Odpowiadając na pytania najczęściej zadawane przez przedsiębiorców, opublikowaliśmy na stronie uokik.gov.pl wyjaśnienia przepisów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – zachęcamy do lektury.

Czego dotyczy zakaz?

Zakaz dotyczy wprowadzania na terytorium Polski (bezpośredniego importu, tranzytu i przywozu z innych krajów) pochodzącego z Rosji lub Białorusi węgla o określonych kodach celnych (w tym m.in. brykietów, koksu, półkoksu). Obowiązuje od 16 kwietnia 2022 r.

Handel rosyjskim lub białoruskim węglem jest możliwy, ale tylko jeśli dany węgiel został wprowadzony na terytorium Polski przed 16 kwietnia 2022 r. i pod warunkiem, że przedsiębiorca posiada dokumenty, które to potwierdzają. Przy sprzedaży takiego węgla przedsiębiorca musi wskazać, skąd pochodzi węgiel i kiedy został wprowadzony na terytorium Polski.

Nowe obowiązki przedsiębiorców

Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel niezależnie od kraju jego pochodzenia, w tym kopalni, składów węgla, hurtowni, sklepów. Ma to ułatwić kontrolę przestrzegania zakazu.

Podmioty wprowadzające lub przemieszczające węgiel na terytorium Polski muszą posiadać dokumenty potwierdzające: kraj pochodzenia węgla, datę wprowadzenia lub przemieszczenia go, a w przypadku węgla z Ukrainy – również region jego wydobycia. Każdy przedsiębiorca sprzedający węgiel ma m.in. obowiązek sporządzić i przekazać nabywcom takie informacje w formie oświadczenia. Zarówno dokumenty, jak i oświadczenia należy przechowywać przez 5 lat.

Kto egzekwuje przepisy?

Za egzekwowanie zakazu wprowadzania i przemieszczania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. Organy KAS mogą nałożyć karę pieniężną do 20 mln zł, a także dokonać zajęcia towaru i wystąpić o orzeczenie jego przepadku. Natomiast nadzorowana przez Prezesa UOKiK Inspekcja Handlowa kontroluje, czy i jak przedsiębiorcy sprzedający węgiel w Polsce wypełniają nowe obowiązki związane z dokumentowaniem jego pochodzenia. Za ich nieprzestrzeganie grożą sankcje, np. wojewódzki inspektor IH może nałożyć karę pieniężną do 10 mln zł.

Źródło: UOKiK

Zostaw komentarz

 1. Pierdolone skurwysyny
  Czym i za co mam palić zimą?
  Interes narodowy?
  To JA jestem Naród !
  A nie Ukraina
  I to NIE JEST w moim interesie!

  • Masz Pan rację. Dzisiaj kupiłam 3 tany ekogroszku po 2600 zł za tonę, w zeszłym roku Ok 900 zł. To jest absurdalne że Jan Kowalski ponosi konsekwencje poczynań naszego rządu. Że spółki skarbu Państwa mają wyłączność na zakup węgla z naszych kopalnii. Oni kupuję po ok 900 zł. ???? !!!!! Ku…. masakra!!!

  • To jest skurwysyństwo w czystej postaci,najpierw zmuszając nas do zamiany kotła na ekogroszek teraz interes ukrainy ważniejszy niż interes własnych obywateli. Idźcie wszyscy politycy razem wzięci w pizdu.

   • Kominacje rządu , aby uczciwi obywatele mieli tak trudne warunki życia , że zmuszą ich do opuszczenia Polski. Kogo stać na taki drogi opał ? Kancelarię sejmu , budynki rządowe i samorządowe ogrzeją za każdą cenę. Ale Kowalski już domu nie ogrzeje.

 2. Kontrolować??? Co Kontrolować jak większość składów już się zamknęła a resztę czeka to za chwilę…. Brawo!!!

 3. Czym polskie rodziny zasłuzyły sobie na marznięcie w najblizszym okresie grzewczym że nałożono na nie sankcję węglową?? Kto nałożył tę sankcję niech poczuje się odpowiedzialny i zapewnieni wystarczającą podaż oraz normalną przystępną cenę węgla!

 4. Co na to poradzić, kiedy lokaje amerykańskie (PIS i reszta) wychodzą przed szereg. Zresztą im drożej tym więcej podatku. Przez dwa lata covid, teraz zima zdziesiątkuje społeczeństwo.

 5. To jest skurwysyństwo w czystej postaci,najpierw zmuszając nas do zamiany kotła na ekogroszek teraz interes ukrainy ważniejszy niż interes własnych obywateli. Idźcie wszyscy politycy razem wzięci w pizdu.

 6. Skurwysyństwo w czystej postaci, najpierw zmuszając nas do zamiany kotła na ekogroszek teraz interes ukrainy ważniejszy od interesu własnych obywateli.Politycy wszystkich opcji idźcie w pizdu!!!

 7. Rząd natychmiast do dymisji. Te dranie kiedyś odpowiedzą za zbrodnie na narodzie polskim. Sankcje są nałożone na Polaków i aby je wprowadzać trzeba mieć najpierw swój węgiel, ropę i gaz. Rosja jakoś sobie poradzi my nie.

 8. Rząd natychmiast do dymisji. Te dranie kiedyś odpowiedzą za zbrodnie na narodzie polskim. Sankcje są nałożone na Polaków a nie na Rosję
  Rosja jakoś sobie poradzi my nie.

 9. No to kolejny etap niszczenia polskiej gospodarki po covidzie idzie pełną parą. PiS i jego wyborcy mogą czuć się dumni. Ciekawe co następne „osankcjonują”, chleb?

 10. Wprowadzić zakaz eksportu naszego węgla . Byłem na składzie i powiedzieli że nasz węgiel jedzie do Niemiec i nawet gościu ze składu pojechał z kruszarka do D kruszyć nasz wegiel w Niemczech bo u nas brak.

 11. Zeby tak utrudniac ludziom zwyklym w zakupie wegla to jest szok wymylili e-sklep i mysla ze wszystko jest rozwiazane niech sprzedaja normanie na auta jak bylo przed wojna gdzie wegiel kosztowal 800zł i bylo dobrze…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

220 tys. paczek nielegalnych papierosów pod chipsami

Przemyt prawie 220 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremniła lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalne papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii. Papierosy...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE