Inflacja rośnie. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0).

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według wstępnego oszacowania ceny paliwa dla prywatnych pojazdów spadły o 1,2% w porównaniu z kwietniem 2023 roku. Podobnie ceny nośników energii obniżyły się o 2,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9% w porównaniu z kwietniem 2023 roku.

Warto przypomnieć, że inflacja CPI w marcu br. wyniosła 2% (wstępne szacunki GUS sugerowały 1,9%), co stanowiło najniższy poziom od pięciu lat.

Eksperci oczekiwali wzrostu inflacji w kwietniu, co potwierdziły dane.

Kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji. Podwyżki cen żywności będą widoczne jeszcze przez najbliższy miesiąc bądź dwa. Dodatkowo trend spadkowy inflacji bazowej ulega wyczerpaniu. Dużo niższy wzrost cen usług jest mało prawdopodobny z uwagi na wysokie koszty pracy.

Źródło: GUS

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics