Rosja zdominowała rynek eksportowy pszenicy

USDA prognozuje całkowity rosyjski eksport pszenicy w tym sezonie na rekordowym poziomie 52 mln ton. Oznacza to 24% udział Rosji w globalnym handlu pszenicą.

Rosja zdominowała rynek eksportowy pszenicy

Dla porównania, druga w rankingu największych eksporterów pszenicy – UE powinna wyeksportować 34,5 mln ton, a trzecia – Kanada – 24 mln ton.

W kwietniu Rosja powinna ustanowić rekord w eksporcie pszenicy

Według najnowszej prognozy analityków SovEkon w kwietniu tego roku Federacja Rosyjska może wyeksportować rekordowe 4,6 mln ton pszenicy, co przewyższy wynik z tego samego miesiąca rok wcześniej (4,4 mln ton).

Rosja eksportuje pszenicę w rekordowym tempie, biorąc pod uwagę jej wysoką konkurencyjność. W zeszłym tygodniu rosyjskie zboże kosztowało 211 dolarów za tonę (FOB), francuskie – 220 dolarów za tonę. Dwa miesiące wcześniej pszenicę rosyjską i francuską oferowano po tej samej cenie – 227 dolarów za tonę (FOB)” – czytamy w komunikacie.

Analitycy zauważyli także, że w ciągu ostatniego tygodnia konkurencyjność rosyjskiej pszenicy mogła jeszcze wzrosnąć w sytuacji gwałtownego odbicia notowań na europejskiej giełdzie Euronext-Paryż (Matif). I tak 22 kwietnia majowy kontrakt na pszenicę francuską na MATIF zamknął się ceną 230 dolarów za tonę, czyli o 6% wyższą niż tydzień wcześniej.

Pozytywny wpływ na dynamikę eksportu zbóż może mieć także sezonowe odnowienie żeglugi wewnętrznej, które zostało otwarte 1 kwietnia na kluczowym dla wewnętrznego transportu ładunków Kanale Wołga-Don.

Andrzej Bąk

Źródło: SovEcon, USDA

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics