Inflacja w lipcu zatrzymana. Czeka nas kilka miesięcy spokoju

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (wskaźnik cen 115,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4). To pierwszy przypadek od lipca zeszłego roku kiedy inflacja nie przyspiesza.

Z wstępnych wyników Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w lipcu jest taka sama jak w czerwcu.

„Inflacja CPI w lipcu pozostała na poziomie z czerwca i zgodnie z naszą prognozą wyniosła 15,5% r/r. Ceny żywności wzrosły o 0,6% m/m – nieco silniej niż sezonowo (m. in. za sprawą cukru). O 2,6% m/m spadły ceny paliw, a wzrosty cen nośników energii wyhamowały do 1,3% m/m” – poinformował Bank PKO BP na swoim Twitterze.

Jak podaje GUS w lipcu najszybciej drożały paliwa do prywatnych środków transportu. Ich ceny wzrosły o 36,8 proc. r/r.  Gaz, prąd i opał podrożały o 36,6 proc.r/r. Żywność i napoje alkoholowe natomiast podrożały o 15,3 proc. r/r.

Według ekonomistów w najbliższym czasie inflacja powinna zatrzymać się na tym poziomie co w lipcu. Jednakże jeśli potwierdzą się zapowiedzi podwyżki cen prądu, jesienią możemy spodziewać się  wystrzału inflacji.

Spowolnienie inflacji to niewątpliwie dobry prognostyk dla kredytobiorców. Analitycy uważają, że Rada Polityki Pieniężnej zakończy cykl podwyżek stóp procentowych jesienią przyszłego roku. Wtedy główna stopa NBP ma wynieść 7-7,5 proc.
AM/Redakcja AgroNewsinflacja

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE