Innowacje w Inspekcji. Automatyczny sprzęt do prób gleby

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy realizuje projekt pn. „Automatyczny próbobierz glebowy zamontowany na pojeździe mechanicznym wspierający kontrole fitosanitarne”, w ramach Ekosystemu Innowacji w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Projekt ma na celu zastosowanie w pracy inspektorów nowego rozwiązania, które przyczyni się do zwiększenia precyzyjności i jakości pobierania prób gleby, spowoduje ograniczenie wysiłku fizycznego podczas ręcznego pobierania prób gleby i skrócenie czasu pracy inspektorów oraz umożliwi pobieranie gleby w różnych warunkach atmosferycznych na dużych areałach. 

Innowacje w Inspekcji. Automatyczny sprzęt do prób gleby

W dniu 17 października 2023 r. w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie odbyło się spotkanie, podczas którego przeprowadzono pokaz pracy automatycznego próbobierza glebowego dla przedstawicieli z czterech Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa współpracujących w projekcie, tj. WIORiN w Koszalinie, Gdańsku, Olsztynie i Bydgoszczy oraz przedstawicieli Głównego Inspektoratu – Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej a także Centralnego Laboratorium GIORiN.

Spotkanie poprowadziła Pani Aleksandra Wanta – Kujawsko-Pomorski Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Na wstępie przedstawiciele dystrybutora sprzętu do automatycznego pobierania prób przekazali informacje nt. możliwości technicznych dostępnych na rynku próbobierzy oraz omówili typy pojazdów, na których najczęściej montowane są sondy do pobierania prób gleby. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w pokazie pracy sprzętu na polu, gdzie inspektorzy mogli zapoznać się działaniem urządzenia do pobierania prób w praktyce a operatorzy sprzętu odpowiadali na zadane pytania. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja przygotowana przez przedstawiciela WIORiN w Koszalinie, dotycząca propozycji procedury czyszczenia i dezynfekcji pojazdu wraz z osprzętem. Demonstracja sprzętu w terenie i przeprowadzone prezentacje wywołały duże zainteresowanie zaproszonych gości i merytoryczną dyskusję.

Źródło: WIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,341FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics