Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb

27 lipca br. odbyło się spotkanie poświęcone zaprezentowaniu efektów projektu realizowanego przez konsorcjum: Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Zakład Doświadczalny Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie oraz Gospodarstwo Rybackie Tomasz Zielazny Słowikowo.

Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb
Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb Fot. UP Poznań

W Ośrodku Zarybieniowym w Dąbrówce Kościelnej, dyrektor ZDTPPiA w Muchocinie prof. UPP dr hab. Jan Mazurkiewicz, zapoznał zaproszonych gości – Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawicieli Konsorcjum, władz Województwa Wielkopolskiego, powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego, gminy Kiszkowo, Ministerstwa Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z nowopowstałą infrastrukturą dedykowaną do testowania innowacyjnych pasz dla ryb reofilnych – obiektu funkcjonującego w systemie zwrotnych obiegów wody (RAS).

To jedna z części projektu pn. „Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb reofilnych – optymalizacja oraz zwiększenie efektywności wychowu stadiów młodocianych”. Równolegle druga część projektu została zrealizowana w ZDTPPiA w Muchocinie i obejmowała adaptację i modernizację pomieszczeń technologicznych oraz zainstalowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania innowacyjnych pasz dla ryb reofilnych w skali eksperymentalnej.

Aktualnie prowadzona jest część wdrożeniowa – przetestowane pasze są wykorzystywane w produkcji materiału zarybieniowego w Gospodarstwie Rybackim Słowikowo.

Podczas spotkania dokonano również aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali podchowu ryb, która będzie stanowić kluczowy element projektu pt. „Innowacyjna technologia wychowu młodocianych stadiów ryb jesiotrowatych o wysokim stopniu adaptacji do warunków naturalnych lub seminaturalnych”. To wydarzenie było momentem startowym dla kolejnego przedsięwzięcia Konsorcjum, które ma na celu opracowanie, przetestowanie i wdrożenie metod podchowu ryb jesiotrowatych, które będą posiadały wysokie zdolności adaptacyjne do warunków naturalnych i seminaturalnych. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu wiedzy o możliwościach i efektywności wzbogacania warunków wychowu ryb jesiotrowatych w akwakulturze oraz optymalizacji systemów ich żywienia z zastosowaniem innowacyjnych pasz.

Ryby pod kontrolą

Realizowane projekty finansowane są ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w ramach działania 2.1 Innowacje.

Źródło i fot,: UP w Poznaniu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics