Integrowana Produkcji Roślin: COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian rolniczych

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wprowadził nową zakładkę na swojej stronie internetowej, poświęconą Integrowanej Produkcji Roślin. Znajdują się tam zalecenia dotyczące wyboru odmian roślin rolniczych do siewu, zgodnie z wymogami tego systemu.

Integrowana Produkcji Roślin: COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian rolniczych

W ramach Integrowanej Produkcji Roślin (IP) istnieją wymogi, które należy spełnić, takie jak wybór odpowiedniej odmiany dostosowanej do danego rejonu uprawy oraz wykazującej odporność lub tolerancję na patogeny i czynniki środowiskowe. Takie zapisy znajdują się w Metodykach IP na listach obligatoryjnych czynności i zabiegów dotyczących soi, kukurydzy, ziemniaka, rzepaku ozimego, jęczmienia browarnego, pszenicy ozimej i jarej. Niemniej jednak, brak konkretnych wytycznych co do interpretacji tych zaleceń może prowadzić do nieporozumień między rolnikami a jednostkami certyfikującymi.

W tej sytuacji, organ certyfikujący odgrywa kluczową rolę w ocenie, czy dana odmiana rzeczywiście spełnia wymagania standardów IP. W związku z tym lista rekomendowanych odmian staje się istotnym narzędziem zarówno dla rolników, jak jednostek certyfikujących.

Zgodnie z wytycznymi COBORU, zaleca się priorytetowy wybór odmian z Listy Odmian Zalecanych (LOZ), jednak akceptowane są także te z Krajowego Rejestru Odmian (KR) oraz te, które przeszły badania w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO).

Więcej szczegółowych informacji oraz listy odmian roślin rolniczych rekomendowanych do uprawy w ramach systemu IP można znaleźć tutaj: https://www.coboru.gov.pl/pdo/ipr

Edyta Baca
Źródło: COBORU

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics