Inwestujmy w unijny rynek rolny

W reakcji na nowe dane dotyczące dochodów gospodarstw rolnych UE-27 w 2012 r., opublikowane dzisiaj przez Eurostat, Copa-Cogeca ostrzegała, że z badań tych wyraźnie wynika, że średnio dochody rolników nie wzrastają, a w niektórych krajach nawet znacznie spadły.
 

 

\"\"

 

Należy zwiększyć inwestycje w unijny sektor rolny jeśli chcemy by Europa osiągnęła swój pełny potencjał produkcyjny i skorzystała z nowych możliwości pojawiających się na rynkach, podkreślił Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen. Pierwsze szacunki na rok 2012 opublikowane przez urząd statystyczny UE – Eurostat- ukazują, że dochody w sektorze rolnym UE-27 wzrosły jedynie o 0,5% w wartościach rzeczywistych w stosunku do roku 2011 przy uwzględnieniu inflacji.

Czytaj: Dochody rolników maleją

Zatrudnienie w rolnictwie spadło o 0,5%. W związku z tym dochód na pracownika wzrósł średnio o 1%. Ten niewielki wzrost dochodu był spowodowany głównie wzrostem cen produktów rolnych. Został on jednak szybko zrównoważony, ze względu na nieustającą presję spowodowaną wysokimi kosztami produkcji. W związku z tym produkcja spadła a rolnicy nie byli w stanie wykorzystać swojego pełnego potencjału produkcji.
 

Dochody rolników w UE są w dalszym ciągu bardzo niskie i stanowią mniej niż 50% średnich zarobków w innych sektorach. Wyniki za trzeci kwartał 2012 naszego barometru rolnego ukazują spadek optymizmu rolników. Jeśli nie uda się odbudować zaufania może to zagrozić inwestycjom i planom produkcji, co mogłoby wywrzeć fatalne skutki na zatrudnienie w powiązanych sektorach i stabilność rynków. Barometr opiera się na regularnych ankietach przeprowadzanych wśród rolników w dziesięciu krajach: Belgii (Flandrii), Niemczech, Francji, Włoszech, Węgrzech, Holandii, Polsce, Rumunii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie. “Z powyższych względów apeluję do głów państw i rządów UE o podjęcie szybkiej decyzji odnośnie budżetu UE na okres 2014-2020, który zagwarantuje silny budżet WPR.

Nawołuję również do wszystkich instytucji UE o utrzymanie silnej i innowacyjnej wspólnej polityki rolnej (WPR), która pozwoli rolnikom na prowadzenie inwestycji oraz zapewni wzrost innowacji i badań. Ponieważ produkcja nie osiągnęła jeszcze pełnego potencjału, wzmacnianie gospodarczej roli rolników musi stać się priorytetem", powiedział Pekka Pesonen. 

Źródło: COPA-COGECA,
 Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics