IUNG: rośnie liczba gmin dotkniętych suszą 

Rośnie liczba gmin dotkniętych suszą – poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Brak wody zagraża najbardziej roślinom strączkowym i krzewom owocowym.

susza w Polsce, susza, IUNG, rolnik, rolnictwo, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, portal rolny

Największy niedobór wody zanotowano w Poznaniu i jego okolicach. Bardzo duży deficyt wody odnotowano też na terenie Ziemi Lubuskiej, Nizinie Śląskiej, Nizinie Szczecińskiej, Wzniesieniach Zielonogórskich i na Wale Trzebnickim.

W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – napisano w raporcie IUNG.

Susza w Polsce. Najbardziej zagrożone rośliny strączkowe

Aktualnie susza w Polsce występuje wśród dziewięciu monitorowanych upraw: roślin strączkowych, krzewów owocowych, ziemniaka, chmielu, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę i kukurydzy na ziarno.

Według IUNG od 21 czerwca do 20 sierpnia 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych. Na terenie Polski suszę w tej uprawie notowano w siedmiu województwach, w 587 gminach. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród krzewów owocowych. Notowano ją w siedmiu województwach w 538 gminach. Deficyt wody zagraża także ziemniakom. W tych uprawach suszę notowano w siedmiu województwach w 454 gminach 

– Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród dziewięciu upraw. Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 410 do 587, a powierzchnia o 5,26 punktów procentowych – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics