IUNG: rośnie liczba gmin dotkniętych suszą 

Rośnie liczba gmin dotkniętych suszą – poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Brak wody zagraża najbardziej roślinom strączkowym i krzewom owocowym.

susza w Polsce, susza, IUNG, rolnik, rolnictwo, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, portal rolny

Największy niedobór wody zanotowano w Poznaniu i jego okolicach. Bardzo duży deficyt wody odnotowano też na terenie Ziemi Lubuskiej, Nizinie Śląskiej, Nizinie Szczecińskiej, Wzniesieniach Zielonogórskich i na Wale Trzebnickim.

W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – napisano w raporcie IUNG.

Susza w Polsce. Najbardziej zagrożone rośliny strączkowe

Aktualnie susza w Polsce występuje wśród dziewięciu monitorowanych upraw: roślin strączkowych, krzewów owocowych, ziemniaka, chmielu, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę i kukurydzy na ziarno.

Według IUNG od 21 czerwca do 20 sierpnia 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych. Na terenie Polski suszę w tej uprawie notowano w siedmiu województwach, w 587 gminach. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród krzewów owocowych. Notowano ją w siedmiu województwach w 538 gminach. Deficyt wody zagraża także ziemniakom. W tych uprawach suszę notowano w siedmiu województwach w 454 gminach 

– Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród dziewięciu upraw. Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 410 do 587, a powierzchnia o 5,26 punktów procentowych – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here