IUNG: zwiększa się zasięg suszy

Susza rolnicza występuje w dziesięciu województwach i w stosunku do poprzedniego okresu monitorowania zwiększyła się. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż ozimych, jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych – wynika z najnowszego raportu o stanie suszy przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

\"rolnictwo,
 

W czwartym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne– czytamy w raporcie.

IUNG stwierdził suszę w uprawach zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych w dziesięciu województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim i dolnośląskim.

Zagrożenie suszą występuje w 428 gminach (17,27% gmin Polski), na powierzchni 4,04% gruntów ornych.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 428 gminach. Najgorzej jest w województwie mazowieckim. Tam aż 130 gmin zmaga się z poważnymi niedoborami wody.

Susza występuje także wśród upraw zbóż ozimych. Aż 154 gminy odczuwają poważne skutki niedoboru wody. Najbardziej dają się one we znaki rolnikom z województwa wielkopolskiego.

Susza występuje również w uprawach krzewów owocowych. Odnotowano ją w 24 gminach kraju. Najgorsza sytuacja jest w Wielkopolsce, gdzie zagrożonych jest 13 gmin.

Ze skutkami suszy walczą także producenci roślin strączkowych. IUNG stwierdził suszę w tych uprawach w 89 gminach Polski, z czego 43 leży w województwie wielkopolskim.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here