Jagoda goji – uprawa z perspektywą

Jagoda goji cieszy się coraz większą popularnością, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Staje się ona coraz częstszą alternatywą dla polskich plantatorów owoców miękkich ze względu na przewidywalne efekty hodowli. Dodatkowym atutem okazuje się atrakcyjny rynek zbytu.

Najpopularniejszymi odmianami rośliny są te azjatyckie oraz amerykańskie, choć nie brakuje zwolenników krzewów bułgarskich.

W zależności od odmiany krzewy mogą osiągnąć wielkość do 3 m. Liście mają lancetowaty kształt. Na roślinach, począwszy od marca, pojawiają się promieniste pięciokrotne kwiaty o białej lub fioletowej barwie. Owoce przybierają najczęściej podłużny lub okrągły kształt. Ich barwa jest różna, od bladożółtej do ciemnoczerwonej.

Zdrowie w jagodzie

Owoce jagody goji charakteryzują się wysokim poziomem wartości odżywczych, jak również prozdrowotnych. Posiadają dużo witamin i składników mineralnych oraz białko, węglowodany, tłuszcz i wiele innych składników, które wpływają pozytywnie na zdrowie człowieka. Ich spożywanie pomaga walczyć z wieloma chorobami czy schorzeniami, poprawiają witalność i odporność organizmu, pomagają eliminować oznaki starzenia. Jagody goji mogą być trujące, jeśli spożyje się je w momencie nieuzyskania odpowiedniej dojrzałości.

Kilka słów o uprawie

Roślina charakteryzuje się niskimi wymaganiami klimatyczno-glebowymi. Jest odporna na wahania temperatur, może być zasadzona w suchej lub podmokłej glebie. Przy zakładaniu plantacji najważniejszym zabiegiem staje się odpowiednie przygotowanie gleby oraz wybór terenu. Najlepszym terminem rozpoczęcia hodowli są miesiące od kwietnia do października. Najistotniejszym aspektem przy zakładaniu plantacji towarowej jest zastosowanie odpowiedniej szerokości rozstawy między rzędami, odległości między roślinami, głębokości, w jakiej zostanie posadzona roślina, oraz zainstalowanie rusztowań i palików. Najważniejszym zabiegiem, istotnym dla prawidłowego rozwoju rośliny, jest nawadnianie.

Przeznaczenie jagód goji

Jagoda goji, ze względu na właściwości, jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym (dżemy, miody), farmaceutycznym (suplementy) oraz kosmetycznym (balsamy, kremy). Największe plantacje prowadzi się w Niemczech, Serbii, Hiszpanii i Portugalii. W Polsce z roku na rok rośnie jej popularność, zwłaszcza ze względu na rynek zbytu, łatwość uprawy, jak również satysfakcjonujące przychody.

Piotr Krzewiński
Źródło: Materiały konferencyjne TSW 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here