Jak kształtują się ceny zbóż na krajowym rynku?

W pierwszych dniach maja br., krajowy rynek zbóż zachowuje się dość stabilnie. Rynkowa podaż ziarna nie jest znaczna, ale i zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców i eksporterów nie jest obecnie duże. Przetwórcy kupili sporo surowca przed długim weekendem majowym i obecnie poza realizacją zakupów "na bieżąco", także sondują rynek w kwestii możliwości zakupu ziarna i pokrycia potrzeb surowcowych na końcówkę sezonu.
 

 

\"\"

 
 
Spodziewany spadek eksportu pszenicy w maju wpłynął na ograniczenie zakupów tego zboża przez eksporterów tym bardziej, iż posiadają oni zgromadzone wcześniej zapasy ziarna. Obecnie notuje się natomiast większe zainteresowanie odbiorców niemieckich polską kukurydzą, co wpłynęło na umocnienie się cen tego zboża na rynku krajowym, szczególnie w regionach zachodnich.
 
W połowie minionego tygodnia, ceny płacone przez przetwórców za ziarno z dostawą do wytwórni/elewatorów kształtowały się następująco: 
 
 – pszenica konsumpcyjna – 800 – 840 PLN/t (w zależności od jakości ziarna); 
 – pszenica paszowa –  780 – 840 PLN/t;
 – żyto konsumpcyjne –  600 – 630 PLN/t;
 – żyto paszowe – 590-630 PLN/t;
 – jęczmień paszowy – 750 – 800 PLN/t
 – pszenżyto – 690 -730 PLN/t; 
 – kukurydza – 720 -750 PLN/t.
Zakupy ziarna przez eksporterów z dostawą do portów wyraźnie osłabły, co jest związane ze spodziewanym spowolnieniem wywozu zbóż w najbliższym czasie. Ponadto, eksporterzy dysponują wcześniej zgromadzonymi zapasami ziarna. W maju br. eksport pszenicy drogą morską nie będzie już tak wysoki jak w poprzednich miesiącach i raczej nie przekroczy 60 -70 tys. ton. Na pewno ładowanych będzie 30 tys. ton pszenicy na eksport do Maroka. W końcu tygodnia, ceny płacone za zboża z dostawą do portów były następujące:
 
– pszenica konsumpcyjna – 830 – 835 PLN/t;
– żyto konsumpcyjne/paszowe – 630 – 645 PLN/t.
 
Import ziarna z południa Europy jest niewielki. Oferty na zakup słowackiej czy czeskiej pszenicy cały czas nie są konkurencyjne.
 
Autor: Tadeusz Szymańczak
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here