Jak kształtuje się eksport drobiu?

W pierwszych czterech miesiącach 2013 r. można było zaobserwować wzrost wolumenu eksportu mięsa drobiowego o 10 proc. w relacji rocznej, jednak dynamika wzrostu była niższa niż rok wcześniej – informuje Bank BGŻ.
 

 

\"\"

 

Jak podaje MRiRW w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. wywóz mięsa drobiowego wzrósł w relacji rocznej o 10% do poziomu 183,5 tys. ton. Największym odbiorcą mięsa pozostają Niemcy z 15% udziałem w ogólnym wolumenie eksportu. Przy czym w relacji rocznej wywóz mięsa drobiowego do tego kraju utrzymał się na stałym poziomie, ok. 27,7 tys. ton.

Czytaj także:
Prognozy dla tegorocznych zbiorów
KE – OZE nie podwyższa cen energii
Biogazownie rolnicze w Polsce raczkują

Co ciekawe, na drugim miejscu pod względem wolumenu eksportu uplasowały się Czechy, z 6-procentowym wzrostem wywozu w relacji rocznej po poziomu 18,4 tys. ton. Również wysoką dynamikę wzrostu wywozu odnotowano w  przypadku Holandii (32% w skali roku), kraj ten w przeciągu czterech pierwszych miesięcy 2013 r. zaimportował ok. 15,6 tys. ton mięsa drobiowego z Polski, o 3,8 tys. t. więcej niż przed rokiem.

– Warto podkreślić, że pod względem struktury nadal ok. 80% mięsa jest przeznaczona na rynek Unii Europejskiej. Jednakże ten kierunek wywozu wykazuje mniejsze tempo wzrostu, ok. 10% w przeciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r., niż w przypadku wywozu poza UE, ok. 29% wzrost w  analizowanym okresie. Tutaj dominują dwa rynki: Hongkong i Benin z odpowiednio 4 i 3-procentowym udziałem w ogólnym wywozie mięsa drobiowego – oceniają analitycy Banku BGŻ.

W analizowanym okresie, patrząc na ogólne zmiany w wywozie, można również zauważyć spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu. Porównując z  poprzednim rokiem, kiedy to wywóz mięsa drobiowego w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. wzrósł o 16% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, w tym roku był to już wyłącznie 10-procentowy wzrost. Takie spowolnienie wpisuje się w obserwowane spowolnienie wzrostu produkcji mięsa w kraju.

Według prognoz IERiGŻ produkcja mięsa drobiowego z  12-procentowego wzrostu obserwowanego w 2012 r. w bieżącym roku wyhamuje do 8 procent. Można zatem stwierdzić, że mniejsza dynamika wzrostu eksportu wpisuje się w tą tendencję. Jednak nadal wywóz mięsa charakteryzuje się większym tempem wzrostu niż sama produkcja mięsa. Można zatem przypuszczać, że rozwój eksportu stanowi siłę napędową do wzrostu produkcji.

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa, www.krd-ig.com.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here