Jak poprawić skuteczność zarządzania w gospodarstwie rolnym?

Są nieodzownym atrybutem skutecznego managera, a tak rzadko bywają przedmiotem szkoleń dedykowanych rolnikom. Umiejętności interpersonalne. Czym są i jak mogą podnieść efektywność zarządzania w gospodarstwie rolnym?

rolnik, rolnictwo, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego, ASAP, umiejętności interpersonalne

Ostatnie lata pokazały, jak trudną i ryzykowną branżą jest rolnictwo. Nieprzewidywalność i niepokojąca intensywność zjawisk pogodowych, pociągająca za sobą zawirowania na rynku żywności, uderzyła w nawet najlepiej zaplanowane strategie finansowe gospodarstw rolnych. To pokazuje, jak ważne w tym biznesie są kompetencje managerskie, bez których trudno nadążyć za dynamiką zmian na tym rynku oraz jego rosnącymi wymaganiami, jak również zarządzać ryzykiem w warunkach stałej niepewności. Skuteczny manager gospodarstwa rolnego potrzebuje narzędzi w postaci fachowej wiedzy z zakresu agrotechniki i analityki, ale przede wszystkim umiejętności interpersonalnych, które są kluczem do sukcesu w każdym biznesie. Powinien więc zadbać o rzetelną edukację i rozwój osobisty, który nie tylko pomaga sprostać wyzwaniom w branży, ale też dostrzec w nich nowe możliwości i umiejętnie je wykorzystać.

Zapytaj o ofertę szkoleń z kompetencji interpersonalnych na www.rolnictwozrownowazone.pl/kontakt/

Czym są umiejętności interpersonalne?

Dotyczą one m. in. takich cech managerskich, jak:

  • zdolność skutecznej komunikacji,
  • umiejętność stosowania zasad negocjacji w biznesie,
  • zdolności kierownicze i organizacyjne,
  • elastyczność w dostosowaniu się do zmian i ich sprawne wprowadzanie w życie,
  • zdolność do współpracy na gruncie etyki biznesowej.

Dlaczego są ważne?

Skuteczna komunikacja jest istotnym warunkiem powodzenia całego procesu zarządzania w gospodarstwie rolnym. Umiejętnie sformułowany przekaz informacyjny ułatwia podejmowanie decyzji, planowanie, organizację pracy, rozwiązywanie problemów, czy też realizację zadań i planów inwestycyjnych. Pozwala budować dobre relacje z partnerami biznesowymi i pracownikami, co skutkuje poprawą wydajności gospodarstwa oraz zwiększeniem szans na jego rozwój. Jest również ważnym narzędziem wykorzystywanym w marketingu do promocji firmy i umacniania jej pozycji konkurencyjnej na rynku żywności.

Bez umiejętności komunikacyjnych nie ma sukcesu w negocjacjach, co wiąże się z utratą perspektywy współpracy i uzyskania dochodu. Negocjacje wymagają rzecz jasna nie tylko zdolności do efektywnego porozumiewania się, ale też asertywnej postawy, umiejętności zarządzania emocjami i wiedzy o standardach etycznych w biznesie. Zanim więc dojdzie do rozmów, warto  poznać zasady ich prowadzenia, a co najważniejsze, odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wykorzystać swoje cechy charakteru, siłę swojej osobowości i inteligencję emocjonalną do uczciwego osiągnięcia celu biznesowego. To ważne z punktu widzenia budowania zaufania u partnerów negocjacyjnych oraz skutecznego argumentowania na rzecz rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron.

Praca nad kompetencjami interpersonalnymi polega przede wszystkim na poznaniu i wykorzystaniu słabych oraz mocnych stron własnej osobowości, ale też nad wzmacnianiem w sobie cech skutecznego lidera. To nabywanie umiejętności sprawnego zarządzania ludźmi i efektywnego gospodarowania czasem oraz środkami w gospodarstwie, jak również praca nad zdolnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w biznesie. Umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów, odwaga, zdecydowanie i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza pod presją czasu, pomaga łatwiej przetrwać kryzysy, których w rolnictwie nie brakuje. A otwartość i elastyczność wobec zmian, zapewnić gospodarstwu dalszy rozwój. Współczesny, skuteczny manager powinien więc nieustannie nad sobą pracować. Podążać za tym, co nowe i być gotowym na kolejne wyzwania. To ważne, szczególnie w branży rolniczej, gdzie jedyną stałą jest ciągła zmiana. Jak to zrobić?

Dowiedz się na www.rolnictwozrownowazone.pl/kontakt/

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

Advertisement
Monika Wańkowicz
Monika Wańkowiczhttp://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/
Dziennikarz i copywriter od 2017 r. związana z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, pyta doradców ASAP oraz rolników o praktyki rolnictwa zrównoważonego w Polsce i pisze…

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jedne z najczęstszych oszustw

Kiedy wydaje się, że już wiemy, jak działają cyberoszuści, oni wymyślają coś nowego. Dzięki sztucznej inteligencji istnieje możliwość tworzenia zdjęć wizerunku osoby, która nie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics