Jak prawidłowo przechować ziarno?

Tylko prawidłowo przechowane ziarno może być dobrym surowcem paszowym.

KWS Zboża aktywnie wspiera rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Nasi pracownicy przekazują wiedzę producentom rolnym z zakresu produkcji roślinnej. Niemniej ważne dla nas jest, aby zebrane płody rolne były przechowywane bez obniżenia jakości jak i bez strat ilościowych.

Produkcja żywności według zasad rolnictwa zrównoważonego jest pewnym logicznym ciągiem procesów, z których każdy powinien zabezpieczać wysoką jakość produkowanego surowca bez negatywnego wpływu na środowisko. Bez względu na ostateczne przeznaczenie surowca, czy to na konsumpcję, czy na paszę, zebrany surowiec należy zmagazynować i przechowywać w takich w warunkach, które zabezpieczą jego jakość, co finalnie przełoży się na zysk producenta rolnego.

Uprawa, zbiór, transport to ważne elementy postępowania z zebranym najczęściej w pocie czoła ziarnem. Musimy pamiętać jednak, że nie mniej ważne jest jego poprawne magazynowanie, ponieważ surowiec zbożowy źle przechowywany bardzo szybko traci na jakości, a w skrajnych przypadkach może nie nadawać się do użytku.

Magazynowanie ziarna ma za zadanie stworzenie jak najlepszych warunków przechowywania i pozwala otrzymać wysoką jakość i przydatność paszową. W większości przypadków zboże w Polsce zbiera się metodą jednofazową za pomocą kombajnu. Często towarzyszy temu nadmierna ilość zanieczyszczeń. Z reguły zebrana masa ziarna charakteryzuje się wyższą wilgotnością niż 14%, co wymaga jego bezwzględnego dosuszenia. Aby zebrany surowiec stanowił odpowiedni jakościowo komponent do przygotowania pasz, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka prostych czynności, które zapewnią długotrwałe przechowywanie ziarna bez strat na jego jakości.

Niezależnie od wilgotności zebranego ziarna, jak i przyszłego sposobu jego przechowywania surowiec należy oczyścić. Wstępne czyszczenie jest istotnym elementem konserwacji ziarna, który pozwala na usuniecie zielonych części roślin, nasion chwastów, ziemi, kurzu, słomy etc. Proces wstępnego czyszczenia schładza ziarno, które bezpośrednio po przyjeździe z pola intensywnie oddycha. Dzięki temu zabiegowi również częściowo obniżamy wilgotność ziarna. Po wstępnym czyszczeniu i zmniejszeniu wilgotności ziarna do 14% (lub niższej) ziarno można składować w silosach (fot. 1).

 

\"rolnictwo,
 
Fot. 1. Bateria silosów do przechowywania ziarna zbóż, kukurydzy lub rzepaku  lub w magazynach płaskich (fot. 2) ze specjalnymi tunelami wentylacyjnymi.

\"rolnictwo,
 Fot. 2. Składowanie zboża w magazynie płaskim

 

Alternatywnym sposobem konserwacji wilgotnego ziarna jest użycie środków konserwujących w postaci kwasu propionowego w kombinacji z kwasem benzoesowym, sorbowym bądź mrówkowym albo przy użyciu wodorotlenku sody lub mocznika. Rolnik, gdy brak mu możliwości podsuszenia zebranego wilgotnego ziarna, może wesprzeć się tymi metodami, pod warunkiem, że posiada odpowiednie zaplecze techniczne do aplikacji środków konserwujących.

Ziarno jest żywym materiałem biologicznym, który jest bardzo wrażliwy na długotrwałe przechowywanie w stanie dużej wilgotności (ubytek suchej masy, rozwój pleśni i mikroorganizmów). Intensywność procesów biologicznych, zachodzących w ziarnie w trakcie okresu przechowywania, jest głównie uzależniona od jego wilgotności i temperatury. Przykładowo intensywność oddychania ziarna o wilgotności 20% jest aż 35 razy większa niż ziarna z wilgotnością 15%. Wskutek intensywnego oddychania ziarna powstają straty w postaci ubytku przechowywanej masy. Dodatkowo wraz ze wzrostem temperatury ziarna następuje bardzo szybki rozwój drobnoustrojów i pleśni, pojawia się stęchły zapach oraz dochodzi do samozagrzewania się przechowywanego surowca (destrukcja białka i utrata zdolności kiełkowania). Zużycie tlenu występującego w przestrzeniach między ziarnami może doprowadzić do fermentacji alkoholowej lub octowej i ostatecznego zepsucia przechowywanego surowca.

Prawidłowe magazynowanie ziarna ma istotny wpływ na wyniki produkcyjne na fermach. Jeżeli chcemy uniknąć problemów z rozrodem, słabszymi przyrostami czy upadkami zwierząt, musimy pamiętać o zasadach przechowywania zboża i kontrolować je w magazynach przez cały rok.

Karol Włodarczyk
Doradca ds. Żywienia Zwierząt
KWS Zboża

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE