Jak radzić sobie z kryzysem? Mleczarze już wiedzą!

Popyt spada, sery na Wschodzie przestały się sprzedawać. Szczepionką na zawirowania stała się produkcja mleka w proszku .

 

\"\"

 

"Konflikt za naszą wschodnią granicą sprawia, że sprzedajemy tam coraz mniej. W naszym przypadku o 10 proc. mniej niż rok temu oraz o 20 proc. mniej, niż zakładaliśmy w tym roku. Szukamy intensywnie nowych rynków zbytu" – mówi Edward Bajko, prezes Spomleku. Jego zdaniem, spadek sprzedaży w skali całego kraju jest jeszcze wyższy.

Przypomina, że wcześniej z rosyjskiego rynku zostały wyeliminowane niektóre zakłady czołowych producentów, jak Hochland czy Mlekovita.

Mleczarze poszukali rozwiązania. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, pierwsze trzy miesiące 2014 r. przyniosły prawie dwukrotny wzrost produkcji "mleka, i śmietany w postaci stałej". Wytworzono 52,3 tys. ton tzw. proszków, czyli o 93,9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Czytaj także:
Eksport jogurtów w Polsce na dobrym poziomie
Ukraina: Koniec z embargiem na Polską wieprzowinę!
Wymagania eksportowe są zależne od systemu niektórych państw trzecich!

Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że taka produkcja bardziej się opłaca. "W tym roku średnia cena eksportowanego proszku mlecznego wynosiła w styczniu i lutym prawie 3200 EUR za tonę, a rok wcześniej 2415 EUR" – mówi Jadwiga Seremak-Bulge.
.
Źródło: „Rzeczpospolita”,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu  
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here