Ratuje i chroni Twoje warzywa!

W ubiegłym sezonie firma Syngenta wprowadziła nowy fungicyd do ochrony warzyw – Scorpion 325 SC. Wielu producentów sprawdziło skuteczność tego środka na własnych plantacjach i potwierdziło wysoką skuteczność nowego preparatu. Tym, którzy jeszcze go nie znają, przypominamy – środek ten stanowi połączenie technologii Amistar z drugą substancją czynną – difenokonazolem.

 

\"\"

 

Połączenie tych dwóch składników daje efekt synergii w postaci działania interwencyjnego oraz zapobiegawczego w stosunku do wielu chorób grzybowych. Scorpion znajduje zastosowanie w zwalczaniu przede wszystkim plamistości liści. Dotychczasowa rejestracja preparatu Scorpion 325 SC, która była wynikiem wzajemnego uznania rejestru środka z Niemiec umożliwiała stosowanie go w uprawach kapustnych – kalafior, kapusta głowiasta, brukselska i włoska, cebulowych – cebula, por, szczypiorek; oraz w ochronie marchwi.

Dzięki pozytywnej decyzji Komisji Rejestracyjnej o poszerzeniu rejestracji, Scorpion będzie mógł być stosowany także w uprawach, gdzie był oczekiwany. Jest to rozszerzenie dotychczasowego zarejestrowanego zakresu stosowania o tzw. zastosowania małoobszarowe (zezwolenia dot. czasowego stosowania środków ochrony roślin w roślinach uprawianych na małej powierzchni lub przeciwko organizmom szkodliwym powodującym straty tylko na określonych obszarach, wydawane w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Nr 1107/2009).

Wśród upraw do których środek zostanie dopuszczony do stosowania znajdują się kolejne warzywa kapustne – brokuł i kapusta pekińska, strączkowe – groch oraz fasola, korzeniowe – seler korzeniowy i liściowy, liściowe – sałata w gruncie, dyniowate – ogórek w gruncie i pod osłonami, psiankowate – papryka i pomidor, zarówno w gruncie, jak i pod osłonami oraz szparagi. Scorpion stosujemy we wszystkich uprawach w uniwersalnej dawce 1 l/ha. Jednym z głównych zastosowań środka Scorpion były uprawy kapustne.

Zastosowanie środka poszerzy się o dwie ważne uprawy – kapustę pekińską i brokuł. W uprawie kapusty pekińskiej Scorpion będzie mógł być stosowany w zwalczaniu takich chorób jak czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych. Oczekiwana rejestracja w brokule jest jeszcze szersza, ponieważ poza wymienionymi wcześniej chorobami obejmie również zgniliznę twardzikową. Dzięki temu Scorpion powinien stać się podstawowym środkiem w ochronie brokułu przed chorobami grzybowymi.

Etykieta pozwoli na dwukrotne zastosowanie w ciągu sezonu, w odstępach 14-dniowych. Co istotne, w gatunkach tych ilość zarejestrowanych fyngicydów jest ograniczona. Plantacje selera będa mogły być chronione preparatem Scorpion przeciw następującym chorobom: alternarioza, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardzikowa, septorioza selera. Podobnie jak w marchwi, będzie mógł być tu zastosowany dwukrotnie, w odstępach 14-dniowych. Ze względu na zakres zwalczanych chorób Scorpion wydaje się niemal stworzony dla tej uprawy.

Rośliny strączkowe – fasola i groch – zyskają rejestrację środka do zwalczania askochytozy oraz mączniaka prawdziwego. Dozwolone będą 2 zabiegi w sezonie, na grochu w odstępach 14-dniowych, a na fasoli 12-dniowych. Rejestracja przewiduje też zastosowanie w uprawie ogórka – zarówno w uprawie polowej jak i pod osłonami – przeciw mączniakowi prawdziwemu i parchowi dyniowatych. Tym razem możliwe będzie 3-krotne zastosowanie w ciągu sezonu w odstępach 10-dniowych.

Jeśli chodzi o warzywa psiankowate (papryka i pomidor w polu i pod osłonami), zakres zwalczanych chorób obejmie takie choroby jak mączniak prawdziwy, alternarioza, brunatna plamistość liści oraz w przypadku pomidora zaraza ziemniaka. Na papryce będzie mógł być zastosowany 2-krotnie w odstępach 10-dniowych, a na pomidorze, 3 razy co minimum 8 dni. Etykieta pozwoli również na zastosowanie Scorpion w uprawie sałaty w gruncie przeciw zgniliźnie twardzikowej i mączniakowi rzekomemu.

Możliwe będzie 2-krotne zastosowanie w odstępach 7-dniowych. Kolejna uprawa to szparag. Tutaj zwalczane przez Scorpion choroby to rdza szparaga i plamistość szparaga. Maksymalnie 2 zabiegi w sezonie, w odstępach 14-dniowych. Listę upraw, jakie pojawią się na nowej etykiecie zamyka truskawka, gdzie rejestracja pozwoli na zastosowanie przeciwko antraknozie truskawki i białej plamistości liści.

Dozwolone będzie 3-krotne zastosowanie w odstępach 7-dniowych. Jak widać, producenci będą mogli nareszcie korzystać z szerokiej rejestracji preparatu Scorpion, który w wielu uprawach będzie – ze wględu na zakres zwalczanych chorób – doskonałym rozwiązaniem na problemy grzybowe.

Źródło i fot: Syngenta,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu     
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here