Jak sfinansować inwestycje w gospodarstwie?

Tegoroczna susza, niskie ceny skupu mleka, ale także uruchomienie działań w nowej perspektywie PROW 2014-2020 spowodowały, że rolnicy poszukują źródeł finansowania lub współfinansowania inwestycji w swoich gospodarstwach. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą banki, prezentując coraz bogatszą ofertę skierowaną właśnie do sektora rolnego. Do tej pory ten segment rynku obsługiwały głównie banki spółdzielcze, ale ostatnio dołączają do nich banki komercyjne. W ich gronie znajduje się również Bank Pekao SA.

 

 

Pekao SA stawia na rozwój oferty skierowanej do rolników i firm z branży rolno-spożywczej, licząc na znaczny wzrost tego rynku. Już dziś rolnicy mogą skorzystać z kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. Bank Pekao SA oferuje także kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR. Rolnicy mają również możliwość otwarcia konta w placówce banku w ramach pakietu Mój Biznes Agro.

Coraz większym zainteresowaniem ze strony rolników cieszy się oferta finansowania dużych inwestycji, takich jak zakup ciągnika lub ziemi. Gospodarze, którzy zdecydowali się na wzięcie kredytu właśnie w Banku Pekao SA podkreślają, że  ważny dla nich był łatwy i szybki kontakt z doradcą oraz przejrzyste warunki uzyskania kredytu.

– Bank Pekao SA to uniwersalny bank, więc nasza oferta musi być pełna i kompleksowa. Kredyt inwestycyjny w naszym banku można zaciągnąć na maksymalnie 7 lat i sfinansować nim 70 proc. wartości inwestycji. Wystarczy skontaktować się z jednym z naszych doradców i porozmawiać o takiej inwestycji – mówi Bartosz Wasilewski, dyrektor w Banku Pekao SA.

Ale Bank Pekao SA pomaga nie tylko w finansowaniu dużych zakupów. Również przy kupnie środków ochrony roślin czy nasion rolnik może wesprzeć się kredytem. Wówczas bank oferuje kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym. W pierwszym przypadku rolnik może otrzymać kredyt odnawialny na 1 rok w wysokości 10 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży. Natomiast w drugim przypadku okres kredytowania trwa do 36 miesięcy, a maksymalna kwota wynosi  60 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży.

–  Kredyty te są udzielane na zakup środków potrzebnych rolnikowi do rocznej produkcji. Mogą być zaciągnięte pod kontrakty lub na pokrycie płatności związanych z produkcją – wyjaśnia dyrektor.

Bank Pekao SA jako jeden z siedmiu banków udziela kredytów preferencyjnych, w których spłacie pomaga ARiMR. Jak przyznaje dyrektor Bartosz Wasilewski, wzięcie takiego kredytu może być dobrym rozwiązaniem np. dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy.

– Nasi doradcy bankowi będą namawiać poszkodowanych rolników na skorzystanie z takiego kredytu, bo uważamy, że jeżeli coś jest tańsze dla rolnika, to na pewno jest również dobre dla banku – mówi Wasilewski.

I zapewnia, że oferta kredytu preferencyjnego w Pekao SA jest najlepsza na rynku. Wysokość opłat i prowizji za udzielenie takiego kredytu wynosi 0,49 proc., natomiast marża  została ustalona na poziomie 1,8 punktu procentowego. O te kwoty powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych.

– Zasady udzielania kredytów preferencyjnych zostały narzucone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wynika z nich, że koszt takiego kredytu wyniesie minimum 3 proc. A te 3 proc. to już jest marża i  WIBOR. Myślę, że w wielu przypadkach przy ustalaniu warunków kredytowych z doradcą Banku Pekao SA okaże się, że rolnik będzie musiał zapłacić jedynie te 3 proc. za finansowanie tym kredytem – wyjaśnia Bartosz Wasilewski.

Bank Pekao SA planuje zwiększyć swój udział w sektorze rolniczym. Tylko w tym roku zatrudnił pięćdziesięciu nowych doradców i menadżerów ds. agrobiznesu. Spotykają się oni z rolnikami w ich gospodarstwach, doradzając, jaki rodzaj finansowania wybrać. Gospodarze mogą liczyć także na pomoc w wypełnieniu wniosku kredytowego.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here