Plantacje buraka cukrowego atakuje chwościk buraka. To niebezpieczna choroba, a jej przebieg może spowodować utratę plonu nawet o połowę. Chwościka uznaje się za jedną z najgroźniejszych chorób buraków cukrowych.
Jak skutecznie zwalczać tego grzyba?
Jak przypominają eksperci Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ, o skuteczności zwalczania chwościka buraka decyduje szereg czynników. Do najważniejszych z nich należy oczywiście termin wykonania zabiegu, rodzaj substancji aktywnej i wysokość dawki. Ważny jest też dobrze dobrany rozpylacz oraz jakość i ilość wody.
– Aby zapewnić dokładne pokrycie całej powierzchni liści, należy używać rozpylaczy o rozmiarach 02-03 oraz większą ilość wody – minimum 250 l/ha, a najlepiej 400 l/ha – czytamy w komunikacie LIZ.
Eksperci radzą, by fungicydy systemiczne aplikować na rośliny wtedy, gdy liście posiadają turgor.
– W przypadku bardzo wysokich temperatur powietrza rośliny odzyskują pełen turgor najczęściej w nocy lub nad ranem – informują doradcy.
Oprysk może być wykonany także, gdy na liściach jest drobna rosa, jednak wtedy bez użycia adiuwanta.
– Zwiększenie stopnia pokrycia może spowodować łączenie się kropel rosy i spływanie wraz z cieczą roboczą z liścia – wyjaśnia LIZ.
Oprysk należy tak zaplanować, aby w ciągu dwóch godzin po wykonaniu nie wystąpiły opady deszczu, co gwarantuje czas na pobranie przez roślinę substancji aktywnej.
W celu poprawienia jakości wody wodociągowej używanej do zabiegów fungicydowych (zmniejszene pH i twardości) dobrze jest zastosować odpowiedni adiuwant.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/scot nelson