Jak udokumentować przyoranie obornika?

Jedną z praktyk zaliczanych do ekoschematu Rolnictwo węglowe jest wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. W związku z tym, iż wielu rolników rozpoczęło już stosowanie nawozów naturalnych na swoich polach, pojawia się wiele pytań o sposób udokumentowania powyższej praktyki. Jedną z możliwości jest wykonanie zdjęć geotagowanych w aplikacji Mobilnej ARiMR.

Jak udokumentować przyoranie obornika?

Praktyka: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji

Realizacja tej praktyki wymaga wymieszania, przykrycia obornika w ciągu 12 godzin od jego aplikacji na danym obszarze, co powinno być udokumentowane za pomocą wykonania i przesłania do ARiMR zdjęcia geotagowanego (zdjęcie posiada współrzędne położenia oraz czas wykonania). Do tego celu służy aplikacja Mobilna ARiMR, gdzie wdrożono funkcjonalność, która pozwala na wykonanie zdjęć z inicjatywy rolnika i przesłanie ich do ARiMR w czasie teraźniejszym lub późniejszym.

Minimum 3 zdjęcia z różnej lokalizacji na 1 ha z każdego procesu – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania

Celem wykonywanych zdjęć jest udokumentowanie i udowodnienie przez rolnika wymieszania zastosowanego obornika z glebą w czasie nieprzekraczającym 12 godzin od jego zastosowania na gruncie, na określonej powierzchni. Istotną rzeczą w tym zakresie jest odpowiednie, czasowe zaplanowanie wywózki obornika i zabiegu jego wymieszania/przykrycia a to zależy w dużej mierze od wydajności stosowanych maszyn czy możliwości organizacyjnych. Jeżeli powyższe czynności wykonuje się np. w układzie, że zaraz za rozrzutnikiem obornika, jedzie agregat uprawowy i maszyny mają podobne wydajności, wystarczające jest wykonanie kilku zdjęć w celu udokumentowania przyjętej agrotechniki na całym polu (zalecane są minimum 3 zdjęcia z różnej lokalizacji na 1 ha z każdego procesu – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania), co równocześnie potwierdzi wykonanie zabiegu w wymaganym czasie. Pierwsze zdjęcie należy wykonać po kilku, kilkunastu metrach od rozpoczęcia aplikacji obornika na polu po to, aby udokumentować czas rozpoczęcia, pamiętając równocześnie, że mniej więcej w tym samym miejscu należy wykonać w ciągu 12 godzin kolejne zdjęcie geotagowane, na którym zostanie pokazane z kolei pole, po wykonanym już zabiegu wymieszania, przykrycia obornika z glebą. Nie należy wykonywać zdjęcia prostopadle do powierzchni pola. Zdjęcie powinno posiadać pewną perspektywę, szerszy obraz pola i wykonanego zabiegu, czasem nawet łącznie z agregatem polowym, co w niektórych przypadkach pozwoli, ułatwi ARiMR właściwą ocenę wykonania praktyki. Zaleca się wykonanie większej ilości zdjęć zarówno w momencie stosowania obornika na polu jak i w czasie jego wymieszania. Natomiast, następnie można wysłać minimalną ilość zdjęć do ARiMR a pozostałe będą przechowywane w aplikacji i będą mogły być udostępnione ARiMR na ewentualne wezwanie (jednorazowo można przesłać 5 zdjęć).

Kolejność wykonywania czynności ma znaczenie

W przypadku wywózki obornika, gdzie z przyjętego sposobu prac wynika, że najpierw wywozimy obornik na określoną powierzchnię pola a następnie wykonujemy zabieg agrotechniczny wymieszania i tak cyklicznie, istotne jest doświadczenie rolnika oraz wiedza o wydajności danego agregatu. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której nawieziony obszar jest na tyle (za) duży, że posiadanym agregatem (i np. dostępnym ciągnikiem) nie zdążymy go wymieszać w czasie 12 godzin od aplikacji. W tym zakresie należy również wziąć pod uwagę czy prace będą mogły być wykonywane w godzinach nocnych. Wykonywanie zdjęć w takich warunkach należy przeprowadzić z wykorzystaniem dostępnego oświetlenia ciągnika, aby zminimalizować odrzucenie dowodu przez ARiMR z powodu nieczytelnego zdjęcia.

Przy małych działkach rolnych a nawet 1 czy 2 hektarowych, ale o określonych, naturalnych granicach w terenie (np. miedze, rowy, żywopłoty, drogi), ilość wykonanych zdjęć może być mniejsza od zalecanej i ograniczyć się do kilku zdjęć: z rozpoczęcia nawożenia, środka pola i tuż przed zakończeniem wywózki; natomiast zdjęcia dokumentujące wymieszanie obornika z glebą mogą mieć charakter widokowy, obrazujący całą działkę rolną (cały obszar objęty nawożeniem) po wykonanym zabiegu wymieszania/przyorania.

Praktyka: Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo

Realizacja tej praktyki wymaga, aby płynne nawozy naturalne zostały zastosowane w sposób inny niż rozbryzgowo a potwierdzeniem jej prawidłowego wykonania są zdjęcia geotagowane wykonane za pomocą aplikacji Mobilna ARiMR.

Zdjęcia powinny być wykonywane podczas zabiegu nawożenia. Należy je wykonywać cyklicznie, przedstawiając kolejne obszary pola objęte zabiegiem w częstotliwości i ilości odpowiadającej wielkości pola. Zaleca się wykonanie minimum 3 zdjęć z różnej lokalizacji dla działek rolnych o regularnych kształtach oraz otwartych przestrzennie oraz większej ilości zdjęć w przypadku działek rolnych, których fragmenty znajdują się np. za żywopłotami, rowami w ilości i w taki sposób, aby potwierdziły wykonanie zabiegu na każdym z fragmentów działki rolnej. Co trzecie zdjęcie powinno w swojej perspektywie obejmować również w sposób czytelny przyczepę (beczkę) asenizacyjną, którą się wykonuje zabieg.

Aplikacja Mobilna ARiMR umożliwia wykonywanie dowolnej liczby zdjęć, które przechowuje. Zatem nie ma konieczności wysyłania ich natychmiast po zrobieniu, czy bezpośrednio z pola, ale można to odłożyć w czasie. Aplikacja umożliwia wysłanie 5 zdjęć w jednej sesji wysyłkowej. Ilość ,,paczek” jest nieograniczona.

Co to jest zdjęcie geotagowane i do czego jest potrzebne?

Należy zapoznać się z Regulaminem korzystania z aplikacji Mobilna ARiMR oraz dokumentacją użytkownika, które są dostępne na stronie Internetowej ARiMR, pod linkiem: https://www.gov.pl/web/arimr/mobilna-arimr.

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ale czym się przejmować. Jak na razie nie ma określonej ilości minimalnej jaka musi być wywieziona na ha. Więc wywiozę taczkę na 10ha przekopie szpadlem i praktyka zaliczona. A potem zrobię tak jak pozwala mi sprzęt i czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics