Rzepak ozimy jest ważną rośliną uprawianą w Polsce. Aby osiągnąć dobry efekt ekonomiczny, należy z wielką starannością dbać o plantację i przeciwdziałać wszelkim potencjalnym zagrożeniom.
Rzepak ozimy jest bez wątpienia jedną z najcenniejszych roślin w strukturze zasiewów w Polsce, ale też najtrudniejszą w uprawie. Wymaga starannego przygotowania roli pod siew. Nie można zapominać, że posiada bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Plon rzepaku tworzy się jesienią, a podczas wiosny ulega zmniejszeniu, najczęściej z powodu niedostatecznej ilości składników pokarmowych i wody, chorób i szkodników czy wylegania roślin. Okres wegetacji rzepaku ozimego trwa 11 miesięcy i przez cały ten czas narażony jest on na liczne choroby i żerowanie różnych szkodników.
Prawidłowo prowadzona plantacja rzepaku powinna być chroniona zgodnie z sygnalizacją już od wczesnych stadiów rozwojowych.
Monitoring i lustracja uprawy oraz analiza aktualnych warunków pogodowych to podstawowe narzędzie diagnostyczne każdego plantatora. Rzepak jest dla rolników profesjonalistów, którzy chcą i potrafią uprawiać go tak, aby uzyskać wymierne korzyści finansowe.
Przydatne do uprawy rzepaku są gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego oraz pszennego dobrego.
Maria Sikora i Roman Podolski
KPODR Minikowo
Redakcja AgroNews, fot: dreamstime.com