Jak wysokie będzie przekroczenie kwoty mlecznej?!

Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia do końca grudnia 2013 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 7,6 mln ton mleka, czyli o ok. 1,17% więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku – podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych.
 

 

\"\"

 

Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2013/2014 (kwiecień/marzec) wyniósł ok. 76,37%, natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 76,21%. W dwunastym miesiącu 2013 r. do podmiotów skupujących dostarczono 828,3 mln kg mleka, czyli o 6,2% więcej niż miesiąc wcześniej i o 7,2% więcej niż przed rokiem.

Przydział kwoty dostaw hurtowych na 9 miesięcy sezonu 2013/2014 to 7,43 mln ton (przy założeniu, że kwota sprzedaży bezpośredniej obejmie 1,5% całkowitej kwoty mlecznej), zatem obecnie limit przekroczony jest o ok. 2,3%. Według szacunków analityków ARR, jeśli dynamika skupu mleka z ostatnich 9 miesięcy utrzyma się na porównywalnym poziomie, w następnych okresach może dojść do przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw o ponad 2% w roku kwotowym 2013/14.

Czytaj także:
Czy nastąpi ograniczanie reklam żywności ze względu na dzieci?
Choroba niebieskiego języka po raz pierwszy w Finlandii!
Jak duże będą koszty rosyjskiego embarga?

Kwota krajowa przysługująca Polsce na sezon 2013/2014 wynosi 10,0558 mln ton i jest dzielona na dostawy hurtowe i sprzedaż bezpośrednią. Agencja Rynku Rolnego przypomina, że do dnia 31 stycznia można składać wnioski o zatwierdzenie umowy oddania w używanie kwoty indywidualnej. Wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo dla oddającego w używanie dyrektora oddziału terenowego ARR.

Natomiast do końca lutego producent może dokonać zmiany podmiotu skupującego, o czym należy poinformować dyrektora oddziału terenowego ARR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę dostawcy na formularzu zgłoszenia zmiany podmiotu skupującego.  

Źródło: FAMMU/FAPA  
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu      

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here