Co sie dzieje na rynku rzepaku i pszenicy?

W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu lutowy kontrakt na rzepak wbrew nastrojom w Chicago umocnił się o 2,2% do 366,5 Euro/t (przez dwa tygodnie wzrost o 6,3 Euro/t) – podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych.
 

 

\"\"


Aktywność rynku pozostaje mała, a przetwórcy są dobrze zaopatrzeni w surowiec. W Unii na rynku rzeczywistym rzepak umocnił się podążając za nastrojami giełdowymi, natomiast większość olejów nieznacznie staniała. Również umocnienie amerykańskiego dolara wpływało na wzrost wartości produktów notowanych w Euro.

Rzepak w Europie Wschodniej jest dobrze pokryty śniegiem, więc mrozy jak na razie mu nie zagrażają.  W Kanadzie w Winnipeg kanadyjski rzepak Canola w kontrakcie na marzec 2014 w ciągu tygodnia potaniał o 0,5% do 426 CAD/t pod presją podaży rekordowych zbiorów oraz podążając za soją.

W Chicago w ciągu tygodnia marcowy kontrakt na soję staniał o 0,2% do 468,5 USD/t (kosztował 483,2 USD/t przed dwoma tygodniami) pod wpływem bliskiej presji ze strony soi z Ameryki Południowej oraz pogłoskom, że Chiny anulowały więcej transportów soi z USA niż się to w końcu okazało.  Powoli notowania soi zaczynają ulegać bliskiej perspektywie wzrostu eksportu z Ameryki Południowej, a prognozy rekordowych jej zbiorów w bieżącym sezonie 2013/14 materializują się.

Czytaj także:
Ceny zbóż w kontraktach terminowych stabilizują się!
Produkcja rzepaku w 2013 roku w układzie regionalnym
Co drożeje, a co tanieje na rynku zbóż?!

Zbiory w Brazylii postępują, a wczesne raporty potwierdzają wysokie plony.  Wielkie zapasy zbóż na północnej półkuli oraz sprzyjająca aura dla ozimin przyczyniają się do presji na ich ceny. Na giełdzie Matif w Paryżu marcowy kontrakt na pszenicę przez tydzień staniał 1,8% do 190,3 Euro/t na skutek redukcji cen pszenicy na giełdzie w Chicago oraz obaw, że pogorszenie kryteriów dla przetargów na pszenicę w Egipcie może dotknąć francuski eksport.  Wydaje się jednak, że perspektywy dla eksportu niemieckiej pszenicy są dobre, a ostatnie zakupy, które poczyniła Arabia Saudyjska mogą pochodzić właśnie z tego kierunku.

W Unii wstępne prognozy zbiorów pszenicy w br. są dobre, a dotychczasowe straty mrozowe dzięki pokrywie śnieżnej nieznaczące.  Równolegle kontrakt marcowy na kukurydzę staniał o 0,9% do 172,3 Euro/t wbrew wzrostowym nastrojom w Chicago (dzięki nadspodziewanie dużemu popytowi eksportowemu za oceanem).

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu   
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here