Opryskiwacz znajduje się w każdym gospodarstwie i jest jego nieodzownym elementem zarówno w gospodarstwach rolniczych jak i ogrodniczych. Spora część rolników posiada stacje do napełniania opryskiwacza wodą, jednak mało kto wie, jak gospodarować pozostałościami po oprysku oraz co zrobić z zanieczyszczoną wodą po myciu opryskiwacza. Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” proponuje wszystkim zainteresowanym rolnikom wdrożenie w gospodarstwie systemu Phytobac opracowanego przez naukowców z firmy Bayer.
Co to jest Phytobac?
Phytobac® jest zamkniętym systemem gromadzenia i likwidacji wody zanieczyszczonej środkami ochrony roślin, odizolowanym od otaczającego go środowiska; jest zintegrowany
z systemem zarządzania gospodarstwem.
Phytobac® jest koncepcją obejmującą zarządzanie zanieczyszczoną wodą, od fazy planowania, poprzez budowę i użytkowanie urządzenia, aż do audytu działania i monitorowania jego pracy, integrując te procesy.
Procesy uwalniania/wiązania substancji pochodzących ze ŚOR pozostają takie same jak
w naturalnej glebie, dlatego też Phytobac® jest naturalnym procesem likwidacji wody zanieczyszczonej środkami ochrony roślin.
Jest to system, który dodatkowo wpływa na:
- funkcjonalność procesów, które pozostają pod kontrolą rolnika
- zapobiega przypadkowemu przedostaniu się środków ochrony roślin do otoczenia, chroniąc zasoby środowiska i produktywność gleby.
Źródło: http://beutech-agro.nl/phytobac-60.html
Jest to system, który doskonale wkomponowuje się również w integrowaną ochronę roślin, ponieważ producenci rolni używający śor świadomie, powinni również zagospodarowywać resztki, które pozostają zwłaszcza po myciu opryskiwaczy przed przejściem do wykonywania zabiegów w innym gatunku rośliny uprawnej.
Przykłady Phytobac w Polsce:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego