Rolnicy czekają na ubezpieczenia. Z polisami ruszyła na razie Poczta

O ubezpieczaniach upraw było ostatnio głośno, a to za sprawą nowelizacji przepisów w tej kwestii. Rolnicy obawiali się, że zmiana ustawy w przededniu rozpoczęcia wiosennych ubezpieczeń może opóźnić termin ich wykupienia. Jak się okazuje – mieli rację. Wielu z nich chciałoby zawrzeć polisy już teraz, ale zakłady ze sprzedażą ruszy dopiero za kilka dni. Póki co tylko jeden ubezpieczyciel – Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – już ruszył z ofertą.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku sprzedaż polis rusza z opóźnieniem

Rolnicy zwracają uwagę, że w tym roku termin wykupu polis ubezpieczeniowych upraw jest bardzo późny. Jeśli dodamy do tego dwutygodniowy okres karencji, okaże się, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za uprawy dopiero z początkiem maja.  A przymrozki i gradobicia mogą zdarzyć się już teraz.  

– W razie pojawienia się mrozu, zostaję z niczym. Zakład, w którym chce ubezpieczyć swoje uprawy poinformował mnie, że zawarcie polisy będzie możliwe dopiero w piątek 15 kwietnia – mówi w rozmowie z nami producent rzepaku z okolic Płońska.

Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe

Każdy rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia. Chronionych polisą w ostatnich latach w Polsce było ok. 3,5 mln ha, a ubezpieczało się około 139 tys. rolników.
W poprzednich latach uprawom najbardziej zagrażały przymrozki, grad i ulewny deszcz. Sprawcą wielu szkód były też ujemne skutki przezimowania.

– Nie warto z dopełnieniem tego obowiązku zwlekać. Mamy nadzieję, że włączenie do sieci sprzedaży placówek pocztowych ułatwi rolnikom dostęp do ochrony upraw – mówi Gabriel Głusek, Członek Zarządu TUW Pocztowe.

Gdzie ubezpieczyć swoje uprawy?

W tym roku rolnicy będą mogli ubezpieczyć swoje uprawy z dotacją do 65 proc. stawki. Polisy mogą wykupić w jednym z pięciu zakładów, z którymi ministerstwo rolnictwa zawarło umowy w sprawie stosowania dopłat do składek:

  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K. Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here