Jaka przyszłość dla gospodarstw zrównoważonych? Wywiad z Peterem Erikiem Ywema, SAI Platform

Sustainable Agriculture Initiative (SAI) Platform jest inicjatywą firm łańcucha dostaw żywności poświęconą  rolnictwu zrównoważonemu. Jest to organizacja non-profit założona w 2004 roku. Jej uczestnicy w sposób niekonkurencyjny dzielą się swą wiedzą i doświadczeniem na temat rolnictwa zrównoważonego. Celem działania SAI jest wspieranie, rozwijanie i wprowadzanie zasad rolnictwa zrównoważonego w łańcuchu dostaw żywności.

 

\"\"


SAI Platform skupia dziś 80 firm, które podzielają pogląd o rolnictwie zrównoważonym jako efektywnej produkcji bezpiecznej i wysokiej jakości produktów rolniczych, w sposób który chroni i poprawia stan środowiska naturalnego, społeczny i finansowy poziom życia rolników, ich pracowników i lokalnych społeczności, jak też zabezpiecza zdrowie i dobrostan wykorzystywanych zwierząt.

O wizji wdrażania rolnictwa zrównoważonego w Polsce rozmawiamy z  Peterem  Erikiem Ywema, Dyrektorem Biura Sustainable Agriculture Initiative Platform.

Redakcja: Proszę przybliżyć nam SAI Platform. Jakie są Wasze główne cele i praktyczne inicjatywy ostatnich lat?

Peter Erik Ywema: Rozwinęliśmy prosty globalny standard rolnictwa zrównoważonego, który umożliwia wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw porozumiewać się o tych samych problemach i  takim samym językiem.

Nazywamy to FSA  tzn. Ocena Poziomu Zrównoważenia Farmy. To nie jest plan czy kwestionariusz, raczej narzędzie do identyfikacji silnych i  słabszych stron, jak też ich komunikowania i poprawy.
Z pomocą tego „języka” mogliśmy zjednoczyć różnorodne firmy i ich dostawców rolników w projektach regionalnych i uprawowych (Brazylia, Włochy, Hiszpania, Burak w Europie).

Redakcja: W czerwcu 2014 roku zarejestrowano Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Właściwie, była to w dużej mierze Pana inicjatywa. Nie jest łatwo przekonać rolników do zmiany sposobu produkcji. Wielu liczy na zysk „ tu i teraz”. Jakie argumenty, wg Pana opinii mogą pomóc w przekonaniu rolników?

Peter Erik Ywema: Jest mi bardzo przyjemnie obserwować sukcesy „ASAP”. Uważam, że było to możliwe dzięki konsekwentnej wizjonerskiej postawie Dyrektora Biura „ASAP” Dariusza Rutkowskiego. My mogliśmy być jedynie iskrą w zapłonie lub katalizatorem.

Rolnicy są przede wszystkim ludźmi. Są ludzie bardzo innowacyjni lub tradycyjni. Są też bardzo zdolni i techniczni, mający łatwość w wypowiadaniu się. Są też tacy, którzy nie mają  żadnych z tych cech. To samo dotyczy rolników. Rolnictwo jest jedną z najważniejszych rzeczy dla ludzkości i wciąż jest  niedoceniane. Możemy obejść się bez smartfona, ale nie bez żywności, zdrowej żywności. Rolnicy przetrwali trudne dekady  braku uznania. Teraz, firmy produkujące żywność, jej dystrybutorzy i konsumenci zaczynają rozumieć  znaczenie żywności, kalorii, zdrowia, kultury.

Rolnicy zaczną czerpać z tego korzyści.

Z drugiej strony, rolnicy w ciągu ostatnich 3-4 dekad dokonywali wielu działań „na skróty” w celu osiągania odpowiedniego zysku. Nadmiernie stosowanie tanich nawozów zanieczyściło wody powierzchniowe. Gleby były wyjaławiane lub erodowane. Niektóre pożyteczne gatunki, jak organizmy glebowe, owady lub ptaki padały ofiarą złych, krótkowzrocznych praktyk. Część zwierząt gospodarskich traktowanych jest jakby nie były żyjącymi, odczuwającymi stworzeniami i dlatego hodowane są w strasznych warunkach ciągłego podawania antybiotyków co przenosi się na niezdrową żywność.

Rolnictwo zrównoważone jest dobrym rolnictwem. Rolnictwo zrównoważone łączy szacunek, tradycja i innowacyjność w efektywnej produkcji, bez marnotrawstwa, narażania na zanieczyszczenia ekosystemów, służące tworzeniu dobrego życia dla rolników i ich pracowników.

Rolnictwo zrównoważone pozwala rolnikom z dumą (znowu) mówić o ich pracy i wyjaśnić konsumentom jak powstaje ich żywność. Aby to robić rolnicy muszą zacząć rozumieć prawidłowy język mówiący o ich pracy. Takim językiem jest FSA… (ocena gospodarstwa rolnego).

Redakcja: Od 2014 roku Stowarzyszenie „ASAP” łączy już 40 zwykłych i 16 wspierających członków. Jak Pan ocenia rozwój podobnych do „ASAP” inicjatyw w Polsce i szerzej w Unii Europejskiej?

Peter Erik Ywema: Uważam, że jest to olbrzymie osiągnięcie. Coś do świętowania. Wielu z naszych globalnych członków ma ambitne plany i cele pozyskiwania surowców ze „zrównoważonych źródeł” do 2020 lub 2022 roku. Muszą znaleźć rolników, regiony produkcji gdzie mogą łatwo i odpowiedzialnie  zakupić potrzebne surowce rolnicze. Regiony przygotowane do tego będą miały przewagę. Jestem przekonany, że  to dopiero początek. Zanieczyszczająca produkcja będzie samounicestwieniem bo nie będzie wody, gleby, pszczół, a najważniejsze i ludzi do pracy.

Redakcja: Głównym celem Stowarzyszenia „ASAP” jest promocja i wsparcie dla rolnictwa zrównoważonego rozumianego jako świadomość ograniczoności zasobów naturalnych. Czy uważa Pan, że za 15-20 lat wszyscy rolnicy będą przeprowadzać analizy gleb i zarządzać wodą w sposób odpowiedzialny? Jaką widzi Pan przyszłość przed gospodarstwami rolnictwa zrównoważonego?

Peter Erik Ywema:  Produkcja rolna stanie się bardziej profesjonalna i innowacyjna aby sprostać zapotrzebowaniu. To dotyczy każdej części społeczeństwa i ekonomii. Rolnictwo musi nadganiać. Średni wiek rolnika na świecie to 57 lat (dane OECD) i oznacza to dwie rzeczy: 1 –  rolnicy doradzają swoim dzieciom szukania innego zajęcia, więc rolnictwo nie było wystarczająco atrakcyjne i 2 – wkrótce będzie nowe pokolenie producentów rolnych. Oni mają smartfony i Internet. Będą używać nowych technologii. A jeśli nie, to mamy olbrzymi problem wyżywienia ludzkości.

Wierzę, że rolnictwo stanie się stylem życia dla tych, którzy nie chcą siedzieć codziennie w biurze. Obserwuję światowy trend ponownego doceniania żywności. Telewizyjne programy kulinarne coraz częściej podkreślają skąd pochodzą poszczególne składniki. To jest otwarcie na gospodarstwo rolne co spowoduje, że produkcja rolna znów będzie „sexy”.

Dziękujemy za rozmowę.

Więcej informacji o rolnictwie zrównoważonym: rolnictwozrownowazone.pl

Redakcja AgroNews, fot.: dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

Znaczenie żywej fabryki azotu

Najważniejszym i niezbędnym składnikiem pokarmowym jest azot. Gwarancja odpowiedniej ilości tego pierwiastka w kluczowych momentach rozwoju roślin jest priorytetowa. Zapewni to możliwość zbudowania wysokiego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE