Jaki był 2018 rok w rolnictwie?

Początek roku zachęca do podsumowań. Jaki był 2018 rok w rolnictwie? Jak co roku Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego przygotował krótką analizę z komentarzem.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, 2018 rok w rolnictwie, Instytut Rozwoju Rolnictwa, Marcin Wroński, ASF, susza, import, eksport, trzoda chlewna, pszenica, rzepak,

Susza zdziesiątkowała plony

W 2018 roku mieliśmy do czynienia z bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiosną i latem susza spowodowała straty na dużym obszarze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja zbóż podstawowych z mieszkankami zbożowymi była niższa o ok. 18% niż w 2017 roku, a zbiory rzepaku i rzepiku niższe o 19%. Dla porównania na Ukrainie zebrano o 6% mniej pszenicy i 20% mniej żyta. Zbiory rzepaku były natomiast o 21% większe.

Susza nie oszczędziła również ziemniaków, których zebrano o 18 % mniej oraz buraków, spadek o 7%.

Dane te pokazują, że najważniejszym zadaniem na najbliższe lata będzie poprawa gospodarki wodnej. Należy zwrócić uwagę, że skutki suszy były mniejsze w gospodarstwach, które stosują prawidłowy płodozmian i unikają uproszczonych zabiegów agrotechnicznych.

Sady obrodziły

W 2018 roku mieliśmy rekordowe zbiory owoców z drzew. Są one 70 % wyższe od ubiegłorocznych.

– Należy jednak podkreślić w 2017 roku zbiory były bardzo niskie. Dla sadowników problemem była dostępność pracowników sezonowych i wzrost ich wynagrodzeń za wykonane prace – wyjaśnia Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa

ASF likwiduje chlewnie

W produkcji wieprzowiny największym problemem jest wirus ASF, który przyczynia się do zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej i likwidacji chlewni.

Rośnie eksport, spada import

Dobrą wiadomością było przywrócenia po dwóch latach prawa do eksportu mięsa drobiowego na rynek chiński. Liczy on 1,4 mld konsumentów.

W 2018 roku wzrósł eksport produktów rolno-spożywczych o 3 mld euro a ich import spadł o 10 mld euro.

– Jest to dowód na to, że branża rolno-spożywcza umacnia się, a my stajemy się coraz bardziej samowystarczalni – mówi Wroński.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reforma programu Czyste Powietrze. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

"Z uwagi na dobro naszych potencjalnych beneficjentów, przygotowujemy specjalne rozwiązanie, które uwzględni dłuższy okres kwalifikowalności kosztów oraz dopuszczalne źródła ciepła. Zapewniamy, że osoby, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics