Jaki był polski import pszenicy w 2011 r.?

Według CIHZ, w ubiegłym roku Polska sprowadziła 816,7 tys. ton pszenicy i mieszanki żyta z pszenicą wobec 693 tys. ton w 2010 roku. Wartość importu tego gatunku wyniosła 177,6 mln EUR w porównaniu do 98,4 mln EUR rok wcześniej.

Polska nie jest ani znaczącym eksporterem, ani importerem pszenicy. W ubiegłym roku ilościowy bilans w handlu zagranicznym tym produktem był bliski równowagi. Eksport pszenicy w 2011 r. wyniósł bowiem 825,3 tys. ton.

\"\"

Wysokość polskiego eksportu i importu wykazuje wahania sezonowe, i jest uzależniona od wyników krajowej produkcji oraz od podaży i popytu na rynkach zagranicznych. W zeszłym roku w imporcie pszenicy Polska polegała niemal wyłącznie na partnerach z Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych dostawców pszenicy do Polski należy wymienić następujące kraje: Czechy (294 tys. ton), Niemcy (194 tys. ton), Węgry (96 tys. ton), Słowacja (83 tys. ton) oraz Dania (44 tys. ton). Z krajów spoza UE największe ilości sprowadziliśmy z Ukrainy – 39 tys. ton ziarna.
 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie CIHZ, obliczenia FAMMU/FAPA, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics