Jaki wpływ mają okna na ciepło w naszych domach?

Jaki wpływ mają okna na ciepło w naszych domach? Jak czytamy na www.budnet.pl, "ewolucja w branży okiennej
Szyba stanowi od 60 do 70% powierzchni przeciętnego okna. Dlatego to właśnie od niej zależy w ogromnym stopniu energooszczędność stolarki. Przyjrzyjmy się z bliska, temu, co producenci wkładają w skrzydła naszych okien.

Ciepło tkwi w szybie
W ciągu ostatniego półwiecza obserwowaliśmy ogromną ewolucję w branży okiennej. Jeszcze w 1950 roku standardem były okna skrzynkowe z pojedynczymi szybami o współczynniku przenikania ciepła Uos 5,8 W/m2K. Następnie pojawiły się tzw. okna szwedzkie – złożone już z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajdowało się powietrze. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła spadł do 3,0 W/m2K. Z biegiem lat upowszechniły się szyby zespolone, złożone z hermetycznie złączonych dwóch lub trzech tafli szkła oddzielonych ramką. W latach 70-tych pojawiły się szkła niskoemisyjne, na początku tzw. twardopowłokowe (Uos=1,7), a później nowocześniejsze, miękkopowłokowe (Uos=1,3). Natomiast powietrze w przestrzeni między szybami zastąpiono argonem. Dzisiaj za standard przyjmuje się już szybę o współczynniku U równym 1,0 W/m2K, a to i tak nie koniec pogoni za energooszczędnością.

Odrobina fizyki
Wprowadzanie wszystkich innowacji znajduje wyjaśnienie w prawach fizyki, o czym przekonują eksperci. – Ciepło rozprzestrzenia się trzema drogami, poprzez przewodzenie, konwekcję oraz promieniowanie – wyjaśnia Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Aby więc zablokować jego ucieczkę z domu przez okna należy postawić barierę na każdej z nich. Szyba zespolona jednokomorowa (dwie szyby oddzielone ramką) jest odpowiedzią na przewodzenie ciepła – działa jak termos. Aby ograniczyć konwekcję, w przestrzeni pomiędzy szybami należy zastosować argon. Jego cząstki krążą znacznie wolniej od powietrza, a tym samym wolniej przenoszą ciepło. Z kolei specjalne powłoki niskoemisyjne, którymi pokrywa się szkło, stanowią barierę dla promieniowania podczerwonego (ciepła), ale jednocześnie przepuszczają światło.

Co w standardzie?

Typowym i powszechnym rozwiązaniem oferowanym przez niemal wszystkich producentów okien PVC, są teraz pakiety szybowe składające się z dwóch tafli szkła, z których każda ma 4 mm grubości, a pomiędzy nimi znajduje się 16-milimetrowa przestrzeń wypełniona argonem. Dodatkowo jedna z tafli pokryta jest specjalną powłoką niskoemisyjną. Dzięki takiej budowie współczynnik przenikania ciepła wkładu (szyby zespolonej) wynosi jedynie 1,0 W/m2K. Oczywiście takiej szyby, nie zamówimy u zwykłego szklarza, tak jak robiliśmy to jeszcze kilkanaście lat temu, ale tylko u producenta okien.

Więcej ciepła
Nieporównywalnie większy komfort cieplny gwarantują coraz popularniejsze na rynku pakiety składające się z trzech szyb. – W tym wypadku powłokę niskoemisyjna posiadają obie zewnętrzne szyby – podkreśla Artur Głuszcz – Latem blokują one napływ nadmiaru ciepła z zewnątrz, dzięki czemu nasze mieszkanie nie będzie się przegrzewać. Z kolei zimą odbijają do wnętrza energię wytwarzaną przez domowników, urządzenia czy grzejniki. Przestrzenie międzyszybowe, również wypełnia się najczęściej argonem, który najlepszą izolacyjność osiąga przy szerokościach ramek 14 – 16 mm. Grubość takiego zespolenia to 40 – 44mm, a współczynnik przenikania ciepła wynosi tylko 0,5 W/m2K, co zdecydowanie podnosi termikę całego okna. Dlatego taka szyba może być z powodzeniem stosowana także w budownictwie energooszczędnym.

– Okno jednoskrzydłowe o rozmiarze 1500x 1500mm wyposażone w standardowy pakiet dwuszybowy posiada Uw równe 1,25 W/m2K. To samo okno, ale z pakietem trzech szyb jedynie 0,90 W/m2K – dodaje Głuszcz – Różnica jest więc znacząca. Zastosowanie mniejszej szerokości ramek (np. 12mm) wpływa znacząco na obniżenie izolacyjności szyby wypełnionej argonem (Uos = 0,7 W/m2K). Jest ona jednak bardzo popularna, ponieważ ma tylko 36 mm szerokości. A tylko nieliczni producenci mają możliwość założenia do swojego systemu okien szyb o szerokości 40 czy 44mm, uzyskując w ten sposób optymalne parametry cieplne dla swoich wyrobów." Wybór odpowiednich okien jest niewątpliwie bardzo ważny.

Redakcja AgroNews
fot.sxc.hu

Poprzedni artykułPylący problem
Następny artykułBalkon otwarty czy zamknięty?

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,653ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Ogniska HPAI rozlewają się na całą Polskę

Grypa ptaków zbiera żniwo. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o nowym wysypie ognisk. Tym razem w pięć dni potwierdzono 27 ognisk wirusa HPAI u drobiu.  Badania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE