Jakie są ceny ziemniaków na rynku krajowym?

Od początku bieżącego sezonu do stycznia 2014 r. ceny ziemniaków na rynku krajowym wykazywały tendencje do wzrostów. W lutym br. można było obserwować jednak ich systematyczny spadek.
 

 

\"\"

 

Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena ziemniaków w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej w dniach 03- 04 marca br. wyniosła 0,81 zł/kg co oznaczało spadek o 10% w stosunku do poprzedniego tygodnia a także o 15% do ceny odnotowanej miesiąc wcześniej.

Biorąc pod uwagę tygodniowe notowania Ministerstwa, oznaczałoby to że osiągnęła ona poziom najniższy od września minionego roku. Cena ta co prawda była o 27% wyższa niż przed rokiem, niemniej skala wzrostu r/r uległa znacznemu zmniejszeniu. Na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach ceny charakteryzowały się większą stabilnością. Cena krajowych ziemniaków w Broniszach na początku marca br. (06.03) wynosiła od 1,00 do 1,40 zł/kg czyli podobnie jak miesiąc i dwa miesiące wcześniej.

Czytaj także:
Co może zastąpić preparat z kapusty?
Dlaczego nie jemy owoców morza?
Jak zapobiegać chorobom roślin?

Brak wzrostów, oprócz słabszego popytu, był konsekwencją podaży ziemniaków młodych pochodzących z importu, które były od 15 do 22% tańsze niż przed rokiem. Podobnie zachowywały się ceny na innych rynkach europejskich. Spadkowa tendencja obserwowana była w Niemczech, gdzie według danych AMI, ceny ziemniaków (ceny producenta) do pierwszego do 10 tygodnia 2014 roku obniżyły się o 6% do poziomu 23,5 euro/dt.

W Wielkiej Brytanii, co wynika z raportów Potato Council (Potato Weekly – 3 March 2014) ceny ziemniaków w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku spadły o 5% do poziomu 152,24 funtów brytyjskich za tonę. Było to skutkiem słabszego popytu na ziemniaki, zarówno na rynku świeżym jak też w przetwórstwie.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu   
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here