Jakie są tendencje na rynku zbóż?

Na giełdach kontynuowane są tendencje zwyżkowe (z wyjątkiem kukurydzy na CBoT). Notowania pszenicy na Matif w kontrakcie majowym osiągnęły 211,5 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie czerwcowym – 186,3 EUR/tonę- podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Drożała także pszenica na amerykańskich giełdach. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie majowym pod koniec tygodnia wyceniana była po 247,6 USD/tonę, pszenica HRW w Kansas po 270,7 USD/tonę, a HRS w Minneapolis – po 264,7 USD/tonę. Bez większych zmian w porównaniu do wyników z końca zeszłego tygodnia pozostały natomiast notowania kukurydzy w Chicago – w kontrakcie majowym wynosiły one 190,9 USD/tonę.

Na notowania pszenicy w dalszym ciągu maj wpływ niestabilna sytuacja na Ukrainie. Kryzys polityczny w tym kraju oraz wiszący na włosku konflikt zbrojny mogą oznaczać zawirowania w dostawach zbóż z basenu Morza Czarnego. W dalszym ciągu niektóre firmy handlowe wstrzymują się z zawieraniem nowych kontraktów. Niezależni analitycy są także zdania, że tegoroczna produkcja zbożowa Krymu będzie sporo niższa w porównaniu do ubiegłorocznej.

Problemem staje się wykonanie siewów zbóż jarych w tym regionie. W 2013 r. produkcja zbożowa Krymu stanowiła około 1,2% ukraińskiej produkcji zbóż. W zeszłym roku areał zasiewów zbóż w tym regionie wynosił 480 tys. ha. Jednak obecne prognozy zbiorów zbóż dla całej Ukrainy są w dalszym ciągu wysokie – 59 – 60 mln ton ziarna.

Czytaj także:
Prognozy zbiorów zbóż w 2014r.
Lider w odchwaszczaniu buraka cukrowego w 2013r
Nowe standardy w ochronie rzepaku!

Utrzymujące się wysokie tempo sprzedaży pszenicy z UE jest jednym z czynników wspierających jej ceny we Wspólnocie. W tym tygodnia Unia kontynuowała wysoki wywóz pszenicy zwyczajnej. KE zezwoliła na eksport 571 tys. ton ziarna tego gatunku. W sumie dotychczasowy unijny eksport pszenicy miękkiej (na podstawie licencji) w sezonie 2013/14 osiągnął 21,3 mln ton, tj. o 51% więcej niż w rozpatrywanym okresie sezon wcześniej.

Prognozy produkcji zbóż dla Europy w dalszym ciągu są w miarę optymistyczne. Problemem jest jednak susza występująca w niektórych obszarach – we wschodniej Europie i zachodniej części Rosji. Susza odnotowywana jest również w południowej części Stanów Zjednoczonych oraz we wschodniej części kontynentu australijskiego.

W marcowym raporcie USDA podwyższyło szacunek światowej produkcji zbóż w sezonie 2013/14 – głównie ryżu i pszenicy. Znaczna poprawa w porównaniu do sezonu 2012/13 jest także oczekiwana w poziomie zapasów na koniec sezonu.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here