Jakie szambo?

Jakie szambo wybrać? Jak podaje serwis www.e-instalacje.pl, "do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego. Jedne i drugie mają zalety, ale też i wady. Na które więc się zdecydować?

Szambo betonowe
Wykonuje się je najczęściej z prefabrykowanych elementów betonowych i żelbetowych. Produkowane są szamba jednoczęściowe (jednokomorowe) – przykryte płytą żelbetową i dwuczęściowe – składające się z dwóch połączonych skorup (dostępne są też modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe lub prostokątne) wykonane z żelbetonu i PCW oraz otwór inspekcyjny, służący do wyciągania nieczystości (z przykrywką z blachy ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest duży ciężar. Waga zbiornika o pojemności 8 m³ (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 ton. Tak duży ciężar zbiornika betonowego może utrudniać jego transport oraz montaż. Producenci szamb betonowych przeważnie zapewniają transport i montaż, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Zanim jednak zbiornik zostanie dostarczony pod wskazany adres, należy przygotować wykop o szerokości i długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Trzeba też umożliwić dojazd do wykopu samochodu ciężarowego i umożliwić rozładunek zbiornika tyłem (częściej) lub bokiem. Zbiornik montowany jest za pomocą urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Miejsce łączenia zbiorników dwuczęściowych jest następnie zabezpieczanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Szambo betonowe jest z pewnością solidniejsze od zbiorników plastikowych. Jeśli nad zbiornikiem planujemy np. miejsce parkingowe dla samochodu, czy podjazd do garażu warto wybrać właśnie taki rodzaj zbiornika. Szambo betonowe będzie też lepszym rozwiązaniem, gdy mamy wyższy poziom wód gruntowych – taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeśli w najbliższej przyszłości planowana jest kanalizacja, to także będzie lepszy wybór – zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.
Przykładowe ceny netto (do podanych cen należy doliczyć 22% podatku VAT): zbiornik o pojemności 4 m³ – 1480 zł; o pojemności 8 m³ – 2350 zł; 10 m³ – 2600 zł. Dodatkowe koszty to transport i montaż.

Szambo tworzywowe

Wykonuje się je najczęściej z polietylenu o wysokiej gęstości oraz żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe i odporne na korozję chemiczną. Są lekkie – to ich szczególna zaleta – ważą już od 60-70 kg. Przykładowo: zbiornik o pojemności 8 m³ waży 190 kg, a o pojemności 10 m³ – 230 kg. Łatwo go więc transportować i montować (można to w zasadzie zrobić we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest potrzebny dźwig.

Może się tak zdarzyć, że szambo przestaje nam być potrzebne, bo wykonano przyłącze kanalizacyjne. Zbiornik taki można jeszcze wykorzystać do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) lub komuś go odsprzedać – nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.
Wadą zbiorników plastikowych jest za to mała wytrzymałość na duże obciążenia. Nie zaleca się miejsca nad nimi przeznaczać na parking dla samochodów.
W gruntach o wysokim poziomie wód oraz gruntach gliniastych (w których może się gromadzić woda) zbiornik koniecznie trzeba zabezpieczyć przed wyporem. W tym celu trzeba go obetonować lub przytwierdzić do płyty żelbetowej.

I jeszcze jedna wada – dość wysoka cena. Przykładowe ceny netto (do podanych cen należy doliczyć 22% podatku VAT): zbiornik o pojemności 4 m³ – 2500 zł; o pojemności 8 m³ – 5000 zł; 10 m³ – 6500 zł." Ważny jest wybór rozwiązania, odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here