Jakie szambo?

Jakie szambo wybrać? Jak podaje serwis www.e-instalacje.pl, "do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego. Jedne i drugie mają zalety, ale też i wady. Na które więc się zdecydować?

Szambo betonowe
Wykonuje się je najczęściej z prefabrykowanych elementów betonowych i żelbetowych. Produkowane są szamba jednoczęściowe (jednokomorowe) – przykryte płytą żelbetową i dwuczęściowe – składające się z dwóch połączonych skorup (dostępne są też modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe lub prostokątne) wykonane z żelbetonu i PCW oraz otwór inspekcyjny, służący do wyciągania nieczystości (z przykrywką z blachy ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest duży ciężar. Waga zbiornika o pojemności 8 m³ (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 ton. Tak duży ciężar zbiornika betonowego może utrudniać jego transport oraz montaż. Producenci szamb betonowych przeważnie zapewniają transport i montaż, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Zanim jednak zbiornik zostanie dostarczony pod wskazany adres, należy przygotować wykop o szerokości i długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Trzeba też umożliwić dojazd do wykopu samochodu ciężarowego i umożliwić rozładunek zbiornika tyłem (częściej) lub bokiem. Zbiornik montowany jest za pomocą urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Miejsce łączenia zbiorników dwuczęściowych jest następnie zabezpieczanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Szambo betonowe jest z pewnością solidniejsze od zbiorników plastikowych. Jeśli nad zbiornikiem planujemy np. miejsce parkingowe dla samochodu, czy podjazd do garażu warto wybrać właśnie taki rodzaj zbiornika. Szambo betonowe będzie też lepszym rozwiązaniem, gdy mamy wyższy poziom wód gruntowych – taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeśli w najbliższej przyszłości planowana jest kanalizacja, to także będzie lepszy wybór – zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.
Przykładowe ceny netto (do podanych cen należy doliczyć 22% podatku VAT): zbiornik o pojemności 4 m³ – 1480 zł; o pojemności 8 m³ – 2350 zł; 10 m³ – 2600 zł. Dodatkowe koszty to transport i montaż.

Szambo tworzywowe

Wykonuje się je najczęściej z polietylenu o wysokiej gęstości oraz żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe i odporne na korozję chemiczną. Są lekkie – to ich szczególna zaleta – ważą już od 60-70 kg. Przykładowo: zbiornik o pojemności 8 m³ waży 190 kg, a o pojemności 10 m³ – 230 kg. Łatwo go więc transportować i montować (można to w zasadzie zrobić we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest potrzebny dźwig.

Może się tak zdarzyć, że szambo przestaje nam być potrzebne, bo wykonano przyłącze kanalizacyjne. Zbiornik taki można jeszcze wykorzystać do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) lub komuś go odsprzedać – nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.
Wadą zbiorników plastikowych jest za to mała wytrzymałość na duże obciążenia. Nie zaleca się miejsca nad nimi przeznaczać na parking dla samochodów.
W gruntach o wysokim poziomie wód oraz gruntach gliniastych (w których może się gromadzić woda) zbiornik koniecznie trzeba zabezpieczyć przed wyporem. W tym celu trzeba go obetonować lub przytwierdzić do płyty żelbetowej.

I jeszcze jedna wada – dość wysoka cena. Przykładowe ceny netto (do podanych cen należy doliczyć 22% podatku VAT): zbiornik o pojemności 4 m³ – 2500 zł; o pojemności 8 m³ – 5000 zł; 10 m³ – 6500 zł." Ważny jest wybór rozwiązania, odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykułBezpieczne okna
Następny artykułUE walczy z chorobami zwierząt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,624ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE