Janusz Wojciechowski zaakceptowany na komisarza ds. rolnictwa

Polski kandydat został zatwierdzony po powtórnym przesłuchaniu przed połączonymi komisjami rolnictwa oraz środowiska w Parlamencie Europejskim. W ubiegłym tygodniu nie dostał od europosłów „zielonego światła”, po tym jak jego odpowiedzi uznano za zbyt ogólnikowe.

 Janusz Wojciechowski, KE, Komisja Europejska

Pierwsze przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego większość europosłów uznała za pozbawione konkretów i jasnych propozycji, za to pełne ogólnikowych deklaracji. Krytykowano też słabą znajomość u kandydata języka angielskiego. Dlatego poproszono go o dodatkowe wyjaśnienia na piśmie, a potem wyznaczono mu drugi termin wysłuchania.

Wysłuchanie po polsku

Tym razem Wojciechowski jedynie powitał wszystkich po angielsku, a potem przeszedł do odpowiadania w języku polskim. Część z przepytujących go europosłów również mówiła w swoich ojczystych językach. „Dostałem od państwa tydzień temu jasny komunikat, że oczekujecie nie tylko słów i otwarcia na dialog, ale też stanowczych decyzji. Jestem do tego gotowy” – zadeklarował Wojciechowski na początku swojego wysłuchania, a potem po raz kolejny odpowiadał na pytania dotyczące m.in. środków na rolnictwo w nowej perspektywie budżetowej UE, wyrównywania poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy różnymi państwami członkowskimi czy wpływu branży rolnej na kwestie środowiskowe.

Wojciechowski zadeklarował m.in. walkę o jak największe środki na rolnictwo w unijnym budżecie na lata 2021-2027 przy jednoczesnej trosce o utrzymanie konkurencyjności europejskiego rolnictwa. „Będę bronił silnego i odpowiedniego budżetu na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, żeby tworzyć tam miejsca pracy, żeby zapewnić godne warunki życia. Popieram także ograniczenia biurokracji w rolnictwie, aby rolnicy zajmowali się ziemią i zwierzętami, a nie wypełnianiem formularzy” – mówił. Zadeklarował także wsparcie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, które jego zdaniem „może w dużym zakresie przyczynić się do ochrony środowiska i klimatu.”

Zastrzegł jednak, że to rolnicy stają się często w pierwszej kolejności ofiarami zmian klimatycznych. „Będę wspierał i bronił rolników, tak żeby nie zakazy i nakazy, ale zachęty finansowe były głównym sposobem ich udziału w nowym zielonym ładzie.” – obiecywał.

Podzielił również obawy europosłów o tzw. nacjonalizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), do której dążą państwa członkowskie, chcące mieć jak najwięcej wpływu na kwestie rolne. „Wspólna Polityka Rolna powinna pozostać wspólna. Potrzebujemy WPR opartej na wspólnych celach, wspólnych sposobach interwencji i wspólnych wskaźnikach. To kwestia, która jest najbardziej kontrowersyjna w całej reformie i chcę zadeklarować, że jestem w pełni otwarty na dyskusję z PE, żeby zachować wspólność tej polityki rolnej, którą w tej chwili reformujemy” – przekonywał Wojciechowski.

Wojciechowski o unijnym budżecie

Polski kandydat do KE dodał, że wszelkie rozmowy o kształcie polityki rolnej są trudne, jeśli nie jest jeszcze znany poziom unijnego finansowania po 2020 r. „Pytania o budżet, wzmocnienie II filaru, I filaru także wprawiają mnie w pewną trudność, dlatego że ja bardzo bym chciał, żeby budżet na rolnictwo był jak największy. Byłbym szczęśliwy, gdyby budżet WPR został na takim poziomie jak obecnie, byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby był nawet większy. Potrzeby są ogromne, rolnicy europejscy potrafiliby to racjonalnie wykorzystać, ale muszę patrzeć realnie. Dziś mamy na stole taki projekt budżetu, jaki jest” – podkreślał polski kandydat do KE.

Zadeklarował jednocześnie silną obronę interesów europejskich rolników, którzy mogliby zostać poszkodowani w wyniku zawierania przez UE umów handlowych z partnerami ze świata, takich jak zawarta niedawno umowa z południowoamerykańską organizacją gospodarczą Mercosur. „UE jest też dużym eksporterem żywności, porozumienia handlowe są potrzebne. Rzecz w tym, żeby to nie było tak, że składa się rolników jako ofiarę jakichś interesów” – mówił.

Skrytykował też coraz większą w UE koncentrację posiadania ziemi rolnej. „Nie możemy wkraczać w kompetencje państw członkowskich, nie możemy narzucić państwom członkowskim przepisów, kto może kupić ziemię w danym kraju, ale są rozwiązania, które ograniczają możliwości zakupu ziemi pod warunkiem, że są wspólne dla wszystkich obywateli UE” – deklarował Wojciechowski. Proponował także, aby stworzyć w unijnym prawie definicję „aktywnego rolnika”, który miałby szerszy dostęp do unijnego finansowania.

Co dalej z KE?

Zatwierdzenie przez komisję ds. rolnych oraz komisję środowiska w PE kandydatury Polaka na komisarza, to kolejny krok w kierunku zatwierdzenia całej KE pod wodzą Ursuli von der Leyen. Skład całej Komisji ma być zatwierdzany na posiedzeniu plenarnym 23 października.

Po tym jak Węgry i Rumunia przedstawiły nowych kandydatów na komisarzy (poprzedni nie przeszli etapu sprawdzania oświadczeń majątkowych), już 21 komisarzy uzyskało akceptację PE. Powtórne przesłuchania będą jeszcze mieli Francuzka Sylvie Goulard (miałaby odpowiadać za wspólny rynek, kwestie cyfrowe oraz obronność) oraz Szwedka Ylva Johansson (miałaby odpowiadać za sprawy wewnętrzne). Dziś także europosłowie wysłuchają trójki kandydatów na wiceprzewodniczących KE – Dunkę Margrethe Vestager, Łotysza Valdisa Dombrovskisa oraz Holendra Fransa Timmermansa.

Michał Strzałkowski | EurActiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE