Jarubas: Konieczne większe wsparcie dla rolnictwa

Rolnicy nie mają żadnego wsparcia od rządu, są pozostawieni sami sobie. Nie może być tak, że w budżecie państwa zostało przeznaczonych 800-900 mln zł na dopłaty dla rolników, ale na koniec roku słyszymy, że te pieniądze nie zostały wykorzystane, więc wracają do budżetu – mówił podczas konferencji prasowej w Proszowicach europoseł Adam Jarubas.

wsparcie dla rolnictwa
wsparcie dla rolnictwa

W ostatni weekend Polskę nawiedziły gwałtowne burze i gradobicia. W wielu gminach na terenie Małopolski zostało zniszczonych nawet do 100% upraw.

– Straty po gradobiciu są ogromne. Wspólnie z rolnikami rozmawiamy jak im pomóc. Całe pola będą stały odłogiem. Nie wyobrażam sobie, żeby rząd nie pomógł poszkodowanym – stwierdził podczas konferencji prasowej w Proszowicach Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica.

Ubezpieczenia niedostępne dla wszystkich rolników

Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Ekstremalne zjawiska pogodowe, jak nawałnice czy gradobicia, zdarzają się coraz częściej. Teoretycznie oferowanych jest wiele programów ubezpieczeniowych, ale w rzeczywistości są one niedostępne dla większości rolników. Według szacunków tylko 2% z nich ubezpiecza swoje uprawy.

– Na warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale na system prawny już tak. Nie może być tak, że rolnicy są pozostawieni sami sobie – stwierdził Adam Jarubas.

Trzeba ustalić takie zasady na linii rząd a firmy ubezpieczeniowe, żeby rolnicy mogli bez problemu ubezpieczyć uprawy, które są dorobkiem ich życia. Dzisiaj spotykają się głównie z odmową nawet ze strony państwowego i zarazem głównego gracza na rynku ubezpieczeń – dodał europoseł.

Ludowcy chcą zerwać z tą fikcją, która mówi, że ubezpieczenie jest możliwe i dostępne dla wszystkich.

PSL będzie wnioskowało do premiera i ministra rolnictwa o regulacje prawne w tym zakresie. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponujemy stworzenie takich regulacji, które uniemożliwią firmom ubezpieczeniowym odesłanie rolników z kwitkiem. Będziemy o to apelować do ministra rolnictwa – zapowiedział Adam Jarubas.

PSL żąda 10% na rolnictwo z Funduszu Odbudowy

Zdaniem polityków PSL rząd powinien zwiększyć dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

– Dopłaty rządowe do ubezpieczeń dla rolników kończą się w kilka minut. W tym roku to było 12 minut przy przymrozkach i 3 minuty dla gradobicia. To pokazuje, że środki przeznaczane przez państwo na ten cel są daleko niewystarczające. PSL KP już wielokrotnie apelowało o kilkukrotne zwiększenie tych dopłat. Będziemy dalej zabiegać o zwiększenie wsparcie państwa – podsumował eurodeputowany Adam Jarubas.

PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − cztery =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,160SubskrybującySubskrybuj

Prezes KRUS przekazała ciągnik laureatom konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkowskim - Laureatom XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - główną nagrodę w konkursie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE