#JedzJabłka i zrób na złość Putinowi

Rosja wprowadza embargo na polskie owoce i warzywa, a internauci… robią na złość Putinowi i zajadają się jabłkami.

Od wczoraj polski internet ogarnął szał. Na Twitterze i Facebooku rekordy popularności bije akcja „Jedz jabłka!” zainicjowana przez „Puls Biznesu”. Ma to być swoisty prztyczek w nos Władimira Putina za wprowadzenie ograniczenia wwozu polskich warzyw i owoców na teren Rosji.

 

 

\"\"

Redakcja AgroNews i EkoNews również przyłącza się do akcji #jedzjabłka. Życzymy smacznego! 🙂
 

 

Oficjanie Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego informuje, że przyczyną wprowadzenia embargo jest „systematyczne naruszanie przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji”.

Zarzut ten odpiera minister rolnictwa, Marek Sawicki.

– Informacje o naruszeniach wymogów fitosanitarnych, które podaje w związku z wprowadzeniem tymczasowego embarga na polskie produkty roślinne strona rosyjska, nie miały miejsca. Nieliczne przypadki zastrzeżeń były szczegółowo badane i wyjaśniane – informuje minister Sawicki.

W tej sytuacji jasne staje się, że embargo to odwet za sankcje, jakie wprowadziła Unia Europejska wobec Rosji.

Zdaniem ministra to właśnie polscy producenci owoców i warzyw stali się pierwszą ofiarą ograniczeń finansowo–gospodarczych Unii wobec Rosji.

 

 

\"\"

 

 

Czasowe ograniczenie wwozu do Rosji owoców i warzyw z Polski ma obowiązywać od 1 sierpnia. Dla polskich producentów może to oznaczać spory cios. Polska jest bowiem największym producentem jabłek w Europie, a do Rosji eksportuje połowę zbiorów.

Poza jabłkami na czarnej liście znalazły się m.in. świeże gruszki, wiśnie, czereśnie, nektarynki, śliwki i wszystkie odmiany kapusty (w tym biała, pekińska, czerwona i brukselka). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej wwożonej do Rosji z państw trzecich.

Minister rolnictwa zapowiada, że wraz ze Związkiem Sadowników RP wystąpi do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe za wycofane z rynku rosyjskiego polskie owoce i warzywa.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics