Jest szansa na większe środki na odszkodowania dla drobiarzy

Proces szacowania wartości rynkowej strat poniesionych przez producentów drobiu w Polsce z powodu grypy ptaków cały czas trwa. Kwotę zabezpieczoną w budżecie w celu zwalczania chorób zakaźnych w Polsce ustalono na poziomie 423 mln złotych. Już wiadomo, że jest na niewystarczającym poziomie.

Jest szansa na większe środki na odszkodowania dla drobiarzy
Jest szansa na większe środki na odszkodowania dla drobiarzy

Za mało pieniędzy aby wypłacić odszkodowania wszystkim pokrzywdzonym

Sporządzane szacunki są podstawą do wypłaty odszkodowań ze środków skarbu państwu producentom drobiu, którym takie prawo ustawowo przysługuje. Kwota zabezpieczona w budżecie w celu zwalczania chorób zakaźnych w Polsce jest ustalona na poziomie 423 mln złotych. Kwota strat, którą już oszacowano – tylko w odniesieniu do części gospodarstw to – jak dotąd – około 400 milionów złotych. Już wiadomo, że rezerwa budżetowa jest na niewystarczającym poziomie, aby wypłacić odszkodowania.

Resort rolnictwa uspokaja jednak, że będzie wnioskował o zwiększenie środków finansowych do pokrycia należności przysługujących prawnie właścicielom ferm drobiu. Takie informacje przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 18 maja.

MRiRW przedstawiło strategię zwalczania grypy ptaków

Według danych na dzień 25 maja 2021 roku w Polsce z powodu środków podejmowanych w walce z wirusem grypy ptaków straty w pogłowiu drobiu wyniosły 11,4 mln sztuk. Najwięcej ptaków zutylizowano w województwach mazowieckim (7,6 mln) i wielkopolskim (2,3 mln).

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE