Jest wsparcie dla producentów mleka, którzy wykorzystali limit pomocy de minimis

Producenci mleka, którzy w ostatnim roku kwotowym przekroczyli limit produkcji tego surowca, a nie mogli skorzystać z rozłożenia kar na raty z uwagi na wykorzystanie pomocy de minimis, teraz będą mieli taką możliwość.

 

\"rolnictwo,

 

Ministerstwo rolnictwo poinformowało właśnie, że producenci ci mogą wystąpić o rozłożenie na raty opłat za przekroczenie kwot indywidualnych. Oprocentowanie będzie nie niższe niż stopa dyskontowa stanowiąca stopę bazową ogłaszaną w komunikacie Komisji Europejskiej, powiększona o 1 punkt procentowy, tj. 2,76.

Czasu na złożenie wniosku jest jednak niewiele. Oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego będą przyjmowały dokumenty przez tydzień – od 4 do 13 listopada 2015 roku. 

W Polsce kary za przekroczenie limitów produkcji mleka zostały nałożone na 63,5 tys. producentów. Musieli oni zapłacić do końca września prawie 91 gr za każdy litr mleka wyprodukowany ponad limit. Część rolników, którzy nie wykorzystali limitu pomocy de minimis, skorzystała jednak z rozłożenia kar na trzy, równe, roczne i nieoprocentowane raty. Wnioski o taką pomoc trzeba było złożyć do 11 września br. O wsparcie wystąpiło wówczas ponad 30 tys. gospodarzy.

Czytaj także:
120 mln zł dla producentów mleka. Wnioski o pomoc będzie można składać jeszcze w tym roku

Dotkliwe kary
Około 20 tys. producentów otrzymało karę do 1 tys. zł. Kolejne 30 proc. od 1 tys. do 5 tys. zł. Natomiast kary powyżej 50 tys. zł zostały nałożone na ok. 2 tys. osób. Najwięcej, bo po ok. 1 mln zł musiało zapłacić 11 producentów.

Wysokość kar była sporym zaskoczeniem dla samych producentów. Liczyli oni na niższe opłaty, bowiem majowe prognozy ARR mówiły o 70 gr za litr mleka wyprodukowanego ponad limit.

Limit produkcji mleka w Polsce w roku kwotowym 2014/2015 został przekroczony o 580,3 mln kg, czyli o 5,85 proc.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics