Jurgiel przedstawił 17 obietnic PSL, które zrealizowało PiS

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował list otwarty do prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza. Przedstawił w nim 17 obietnic PSL, które zrealizowało PiS.

 

\"rolnictwo,

 

– W przeciągu roku pracy naszego rządu zrobiliśmy na pewno więcej, niż PSL przez osiem lat administrowania rolnictwem razem z PO – przekonuje minister Jurgiel. I na dowód swoich słów przytacza listę obietnic złożonych przez PSL, a zrealizowanych przez PiS.

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i mleka
PiS, po objęciu władzy, zastało bardzo trudna sytuację na rynku wieprzowiny i mleka. Ceny skupu tych surowców nie pokrywały nawet kosztów produkcji. Rolnicy za litr mleka dostawali ok. 90 gr, a ceny tuczników kształtowały się na poziomie 3 zł za kg.

W liście do szefa Ludowców, Jurgiel przypomina, że zaraz po objęciu funkcji zainicjował na forum unijnym działania mobilizujące i obligujące instytucje UE do rozwiązania krytycznej sytuacji w sektorze mleka i mięsa wieprzowego.

– Ostatni rok to okres ofensywy dyplomatycznej na rzecz poprawy trudnej sytuacji na rynkach wieprzowiny i mleka, prowadzonej zarówno na forum Unii Europejskiej, Trójkąta Weimarskiego, Grupy Wyszehradzkiej, jak i podczas spotkań bilateralnych z ministrami rolnictwa krajów członkowskich UE – czytamy w liście do Kosiniaka-Kamysza.

Dziś sytuacja na tych rynkach jest w miarę stabilna. Ceny mleka od kilku miesięcy nieprzerwanie pną się w górę, a górka świńska została w końcu zdjęta.

Kiełbasa od rolnika
Minister Jurgiel za swój sukces uznaje także wprowadzenie przepisów umożliwiających rolnikom sprzedaż żywności wytwarzanej w ich gospodarstwie. I chodzi tu nie tylko o jaja czy mleko, ale także o produkty przetworzone, a więc dżemy, sery czy kiełbasy.

Przywrócenie ubezpieczeń pakietowych
Resort rolnictwa zwiększył dopłaty do składek ubezpieczeń upraw i zwierząt. W tym roku dofinansowanie wyniosło 65 proc. do hektara uprawy i do sztuki zwierzęcia. Przywrócone zostały także pakiety ubezpieczeń i określone maksymalne stawki taryfowe.

Wzmocnienie grup producenckich i spółdzielczości
Jurgiel w liście do Kosiniaka-Kamysza sporo miejsca poświęca swoim działaniom na rzecz wzmocnienia grup producenckich i spółdzielczości. Przypomina, że przygotował projekt ustawy dotyczący funkcjonowania spółdzielni rolników. Dzięki nowym przepisom, zrzeszeni gospodarze będą mogli lepiej i efektywniej zaplanować produkcję i dostosować jej jakość i skalę do oczekiwań rynkowych.

Większe wsparcie dla produkcji ekologicznej
Ostatnie dwanaście miesięcy to okres prac także na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego. Zmienione zostały m.in. zadania dla nowo wyłonionej Rady Rolnictwa Ekologicznego oraz zasady udzielania dotacji i finansowania badań. Poza tym resort ułatwił gospodarstwom ekologicznym dostęp do środków na inwestycje w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Jedna inspekcja, jedna agencja
W liście znalazła się także informacja dotycząca powołania jednej inspekcji nadzorującej bezpieczeństwo żywności. Wszystko wskazuje na to, że od 2018 roku w Polsce taki nadzór będzie sprawować Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Jednostka ta ma powstać z połączenia funkcjonujących instytucji pełniących nadzór w tym zakresie.

Zrealizowane mają być także zapowiedzi połączenia Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości Rolnych. Utworzą one Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Więcej w kieszeni rolnika
Minister Jurgiel w liście przywołuje także swoje działania na rzecz poprawy dochodowości w rolnictwie. W tym celu przygotował projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Nowe przepisy mają wyeliminować stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych.

Ziemia tylko dla Polaków
Jurgiel przypomina, że jedną z najważniejszych ustaw podpisanych w tym roku przez prezydenta jest ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi. Przepisy mają chronić polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem, a także zagwarantować dochody polskiemu rolnikowi.

– Obowiązujące w tym zakresie dotychczasowe przepisy, jak też przyjęta w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, ochrony takiej nie zapewniają – wyjaśnia minister

Rolnictwo filarem „Planu Morawieckiego”
W liście minister Jurgiel przypomina, że po raz pierwszy rząd polski podniósł pozycję rolnictwa i produkcji żywności do rangi strategicznej gałęzi gospodarki.

– Polityka regionalna oraz rozwój obszarów wiejskich tworzą jeden z filarów tzw. Planu Morawieckiego – pisze szef resortu.

Bez GMO
W ministerstwie rolnictwa trwają prace legislacyjne w kierunku utworzenia w Polsce systemu znakowania produktów wolnych od GMO lub wyprodukowanych bez wykorzystania GMO.

– Wprowadzenie dobrowolnego znakowania „wolne od GMO” będzie odpowiedzią na postulaty społeczeństwa domagającego się umożliwienia konsumentom wyboru żywności „wolnej od GMO” – czytamy w liście.

Nawożenie odpadami biogazowymi
Minister Jurgiel chce także włączyć rolnictwo w produkcję energii odnawialnej i ułatwić wprowadzenie do obrotu produktów biogazowych, które mogą być użyte jako nawóz.

Prąd z własnych źródeł
Minister w liście zwrócił też uwagę, że działania podejmowane przez rząd PiS umożliwiły wytwarzanie przez rolników energii elektrycznej w mikroinstalacji oraz wykorzystanie tej energii nie tylko na potrzeby gospodarstwa.

Fundusz Ochrony Przychodów Rolniczych
Ważna kwestią, którą poruszył minister w liście do szefa Ludowców jest Ustawa o utworzeniu Funduszu Ochrony Przychodów Rolniczych. Z niego będą wypłacane rekompensaty tym rolnikom, którym wyraźnie spadły dochody lub nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne.

Platforma żywnościowa
Minister Jurgiel przypomniał także, iż resort rolnictwa włączył się w prace nad Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą przygotował Minister Rozwoju. W odniesieniu do kwestii rynków rolnych zgłoszono do niej m.in. projekt dotyczący uruchomienia platformy żywnościowej.

– Realizacja projektu umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno-spożywczych na rynek UE i światowy, co pozwoli na tworzenie dużych, jednorodnych partii – wyjaśnia minister.

Jurgiel przypomniał również, że resort rolnictwa prowadzi prace nad dokumentem pt. Pakt dla obszarów wiejskich. Powołano także Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Jej działanie ma usprawnić przepływ informacji pomiędzy stroną rządową a organizacjami rolniczymi.

Kilka tygodni temu PSL dokonał rozliczenia PiS-u z obietnic danych rolnikom jeszcze przed wyborami. Kosiniak-Kamysz pytał wtedy m.in. o kwestię podnoszenia wieku emerytalnego rolnikom, o CETA, ASF, handel ziemią, dopłaty do ubezpieczeń, ceny minimalne produktów rolnych, a także o działania na rzecz cofnięcia rosyjskiego embarga.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K.Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics