Jurgiel zapowiada powołanie rady ds. hodowli koni

Marek Skomorowski, prezes stadniny w Janowie oddał się do dyspozycji prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych – poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Ustalił też z premier Beatą Szydło przygotowanie działań wspierających rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej i innych koni w Polsce.


\"rolnictwo,
Minister Krzysztof Jurgiel oraz prezes Waldemar Humięcki podczas konferencji prasowej


Minister Jurgiel zapowiedział, że niezwłocznie zostanie przygotowany Program Rozwoju Hodowli Koni w Polsce oraz powołana będzie Rada ds. Hodowli Koni, złożona z naukowców i ekspertów.

W tej sprawie od ponad miesiąca prowadzone są rozmowy z potencjalnymi członkami Rady. Swoją chęć udziału wyrazili przedstawiciele nauki, w tym między innymi: prof. Krystyna Chmiel z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski i prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doc. dr Jerzy Fedorski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Powołanie Rady ds. Hodowli Koni oraz pierwsze posiedzenie planowane jest w przyszłym tygodniu. Zadaniem tego organu doradczego będzie ocena stanu hodowli koni w Polsce i współpraca w przygotowaniu wspomnianego Programu.

Czytaj także:
Resort rolnictwa: zarząd stadniny w Janowie Podlaskim powinien zostać zmieniony


Minister Jurgiel poinformował także, że próbki pasz, którymi karmione były konie, zostały przebadane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wyniki badań zostały udostępnione opinii publicznej. Wynika z nich, że w paszach znaleziono pozostałości antybiotyków przeznaczonych dla drobiu. Ponadto minister przypomniał, że w przypadku obu padłych zwierząt o zaistniałej sytuacji powiadomiona została Prokuratura, która bada sprawę.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski oddał się do dyspozycji prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Rozpisany zostanie konkurs na poszczególne stanowiska w zarządzie spółki.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics