Kaczmarczyk żąda komisji ws. szacowania szkód w rolnictwie

Poseł Kukiz’ 15 Norbert Kaczmarczyk od wielu tygodni walczy w imieniu polskich rolników, którzy zostali dotknięci suszą. Wczoraj w Sejmie zaapelował do Premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie specjalnej komisji do szacowania szkód wyrządzonych przez klęskę.

– Apeluję o powołanie specjalnej rządowej komisji do szacowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą – powiedział poseł Norbert Kaczmarczyk na posiedzeniu sejmu.

Poseł Kukiz’ 15 dodał, że samorządy nie są w stanie dogadać się z ministerstwem w sprawie susz występujących na terenie całej Polski. Rolnicy przychodzą do biur poselskich i zastanawiają się, dlaczego nie otrzymują od nikogo pomocy.

Władza mówi, że suszy rolniczej nie ma. Samorządy są bierne. A rolnicy? Rolnicy liczą straty – twierdzi poseł Kaczmarczyk.

Poseł Kukiz’ 15 zorganizował m.in. konferencję na polu rolnym. Rozmawiał z osobami najbardziej dotkniętymi klęsk żywiołową.

– Jesteśmy na tym polu, aby ogłosić suszę w Małopolsce. Tu nic nie urosło, nie będzie żadnego zysku, będą tylko straty – podkreślał poseł Kaczmarczyk.

Nowa organizacja rolników

Na konferencji ogłoszono także informację o powołaniu stowarzyszenia wspierającego interesy rolników. Nowa organizacja „Chłopi” ma na celu konsolidację rolników wokół istotnych spraw.

– Powołujemy do życia stowarzyszenie „Chłopi”. Zbudujemy siłę, która dalej przekaże głos rolników. Trzeba się wspierać bo my, rolnicy jesteśmy jedną wielką rodziną. Chłop, to brzmi dumnie. Łączy nas wieś – dodał poseł Kukiz’ 15.

Interpelacja do premiera i ministra rolnictwa

Poseł Kaczmarczyk złożył interpelację do Premiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której proponuje konkretne rozwiązania mające na celu niesienie pomocy poszkodowanym rolnikom.

Według raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach susza na terenie całej Polski występuje od kwietnia. Szczególnie dotknięte klęską zostały województwa podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, mazowieckie, warmińsko- mazurskie, łódzkie i lubelskie.

Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych.

Redakcja AgroNews, fot. Facebook.com/kaczmarczyknorbert/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics