KALTOR, KINGSLEY, KINKEL – nowe herbicydy do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy

Często zastanawiamy się jakie rozwiązanie wybrać do ochrony herbicydowej kukurydzy – doglebowe czy nalistne? Rozwiązania doglebowe wybierane są szczególnie tam, gdzie uprawia się spore areały, a prace polowe mogą się na siebie nakładać. Rolnicy wybierają tę opcję ze względów organizacyjnych, w celu ograniczenia ryzyka związanego z czasem, jednak czy zawsze jest to słuszna decyzja?

KALTOR, KINGSLEY, KINKEL – nowe herbicydy do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy
KALTOR, KINGSLEY, KINKEL – nowe herbicydy do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Fot. Rotam

W bieżącym roku w wielu regionach kraju ostatnie opady miały miejsce w lutym, a w marcu praktycznie w ogóle nie padało, co spowodowało, że wierzchnia warstwa gleby jest mocno przesuszona, a miejscami występuje na niej nawet skorupa. Trzeba pamiętać, że brak wilgoci w glebie to mało efektywne działanie nawozów mineralnych i herbicydów doglebowych. Warunkiem koniecznym, aby zabiegi doglebowe były skuteczne jest bowiem odpowiednia wilgotność gleby, a z tym również w ostatnich latach bywały problemy. Dlatego wielu rolników, po zastosowaniu herbicydów doglebowych, zmuszonych jest przez pogodę do powtórzenia zabiegu chwastobójczego również nalistnie (tzw. poprawki). Niektórzy planując ochronę, od początku zakładają połączenie technologii doglebowej z nalistną dla uzyskania 100% pewności. Ci, którzy doświadczyli już strat w postaci wymarznięć czy wiosennej suszy, wolą stosować rozwiązania nalistne, kiedy to już wiadomo, że kukurydza wzeszła i przetrwała majowe przymrozki. Ważne jest wtedy jedynie dopilnowanie odpowiednich faz rozwojowych kukurydzy i przede wszystkim chwastów, aby zastosować herbicydy we właściwym momencie. Strategia ochrony herbicydowej jest więc kwestią preferencji, doświadczeń oraz uwarunkowań lokalnych (w tym pogodowych i glebowych), a także wielkości budżetu.

Doglebowo lub nalistnie – nowe herbicydy od Rotam Agrochemicals Europe 

Zarówno dla opcji doglebowej z poprawką nalistną, jak i dla opcji typowo nalistnej, nowe herbicydy firmy Rotam Agrochemicals Europe oparte na dikambie i nikosulfuronie będą dobrym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. Mowa tu o preparatach KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG oraz KINKEL 750 SG.

Są to selektywne środki chwastobójcze o działaniu układowym, produkowane w nowoczesnej formulacji SG w postaci rozpuszczalnych w wodzie granul, przeznaczonych do sporządzania roztworu wodnego. Zawierają w swoim składzie dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg).

Dikamba zaliczana jest do herbicydów z grupy regulatorów wzrostu (GR) – pobierana jest przez liście i korzenie chwastów (wewnątrz działa układowo). Zawiera substancje będące inhibitorami wzrostu i rozwoju roślin, które zaburzają ich procesy życiowe, powodując zahamowanie ich wzrostu (karłowacenie), deformacje, a następnie zamieranie roślin (zasychanie).

Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS) – wnika do rośliny głównie przez liście i szybko się w niej przemieszcza (wykazuje działanie układowe). Prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym białek, co w konsekwencji powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Następuje to wkrótce po zastosowaniu środka, po czym obserwuje się stopniowe przebarwianie się roślin (chlorozy).

KALTOR, KINGSLEY, KINKEL – nowe herbicydy do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Fot. Rotam

Do zastosowania po wschodach kukurydzy

KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG i KINKEL 750 SG należy stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie 2-8 liści i mają nie więcej niż 10-40 cm wysokości (BBCH 12-18). Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania tych preparatów to 0,25 kg/ha. Zalecana ilość wody to 200-300 l/ha (opryskiwanie średniokropliste). Środki te należy stosować tylko raz w sezonie, wyłącznie z dodatkiem adiuwanta (np. Hasten, Codacide, Atpolan Bio, Break-Thru, Dash HC, Djeen, Elogium, Gondor, Olejan, Spartan, Spur, Trend, Wetting Plus, Validate)*. Dobór adiuwanta i jego dawki należy skonsultować z przedstawicielem producenta lub dystrybutora. Zastosowanie środka bez jego dodatku spowoduje obniżenie skuteczności zabiegu. Chwasty wrażliwe zwalczane przez ten środek to: chwastnica jednostronna, komosa biała, rdest plamisty, rdest powojowy, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne. Wśród chwastów średnio wrażliwych wymienić należy: gwiazdnicę pospolitą, fiołek polny, ostrożeń polny, przytulię czepną.

Dla rozwiązań typowo nalistnych, stosowanych wcześnie w fazie 2-6 liści chwastów, warto pomyśleć o dodatku preparatu zawierającego mezotrion, takiego jak np. DANEVA 100 SC (w dawce 0,75-1 l/ha). Takie rozwiązanie zwiększa skuteczność samego zabiegu oraz poszerza spektrum zwalczanych chwastów (np. o wiechlinę roczną), w wyniku synergizmu we współdziałaniu substancji czynnych. Mezotrion pobierany jest głównie przez liście, ale także dodatkowo przez korzenie chwastów, a następnie szybko przemieszczany w roślinie (działanie układowe). Powoduje on zahamowanie biosyntezy karotenoidów w roślinach chwastów, w następstwie czego następuje zniszczenie chlorofilu. Można go także stosować w mieszaninach zbiornikowych ze środkami KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG i KINKEL 750 SG od fazy 2 liści do fazy 8 liści (BBCH 12-18), najlepiej gdy kukurydza ma 4-5 liści (BBCH 14-15) – w takiej mieszaninie trójskładnikowej mamy aż trzy różne mechanizmy działania.

Preparaty KALTOR, KINGSLEY i KINKEL poszerzają dotychczasową ofertę dostępnych herbicydów do walki z chwastami w uprawie kukurydzy (szczególnie cenne po wycofaniu niektórych substancji czynnych), oferując rolnikom nowe możliwości za rozsądną cenę. Warto więc pamiętać o tym rozwiązaniu planując tegoroczne zabiegi chwastobójcze w tej rosnącej na znaczeniu uprawie. Więcej informacji na temat tego produktu można uzyskać na stronie internetowej producenta: www.rotam.com.pl.

*Dane własne Rotam Agrochemical Europe

 

Źródło: Rotam

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE