KE proponuje pomoc finansową. Skorzystają głównie polscy rybacy

Komisja Europejska przedstawiła propozycję pomocy finansowej dla rybaków, których dotknął zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Głównym odbiorcą takiej pomocy byliby polscy rybacy.

Limity połowowe, ministerstwo rolnictwa, AGRIFISH, Rybołóstwo

W połowie października odpowiedzialni za rybołówstwo ministrowie z państw członkowskich ustalili nowe limity połowowe, które będą obowiązywać od przyszłego roku. Podjęto wówczas między innymi decyzję o niemal całkowitym zakazie połowu dorsza na wschodnim Bałtyku. Kwota połowowa została zmniejszona aż o 92 proc., czyli do maksymalnie 2 tys. ton rocznie.  Zakaz objął nie tylko zawodowych rybaków, ale nawet wędkarzy morskich.

Nowe limity mają pomóc w odbudowaniu się mocno już przełowionej populacji dorsza we wschodnim Bałtyku. Naukowcy szacują, że nawet przy wdrożeniu środków zaradczych w postaci nowy limitów, stado wschodniobałtyckiego dorsza odbuduje się najwcześniej w 2024 r.

KE: Nigdzie indziej w Europie nie ma takiego kryzysu

Wspólna Polityka Rybołówstwa wymaga zakończenia przełowienia, tj. prowadzenia połowów na poziomie zrównoważonym i zgodnym z doradztwem naukowym, względem wszystkich poławianych gatunków najpóźniej do 2020 r. „Sytuacja dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego jest krytyczna – naukowcy informują nas, że utrata liczebności tego stada związana z presją środowiskową jest trzy razy większa niż ubytki wskutek połowów. Nigdzie indziej w Europie nie mamy do czynienia z podobnym kryzysem” – powiedział komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

W podobnym tonie wypowiadał się minister rolnictwa i leśnictwa Finlandii Jari Leppae, któremu w jego kraju podlegają kwestie rybołówstwa. „Trzeba było podjąć odważne decyzje w celu zachowania zdrowia stad ryb w Morzu Bałtyckim i długoterminowej stabilności rybołówstwa na tym obszarze. Osiągnięte przez nas porozumienie pozwala nie tylko na odnowienie zasobów, ale także pomaga złagodzić skutki społeczno-gospodarcze dla rybaków z Unii Europejskiej” – powiedział Leppae.

Komisja Europejska, która rekomendowała zmiany w limitach połowowych, przekonuje, że ograniczenie połowów dorsza niemal do zera było koniecznym krokiem, aby stada tej ryby mogły się na nowo rozrosnąć. Jednak KE zapewnia, że jest świadoma tego, że nowe restrykcje sprawią wiele kłopotów rybakom pracującym na tym obszarze. Straty dla lokalnej ludności oraz zmniejszenie się floty rybackiej są nieuniknione. Połów dorsza to ważna gałąź rybołówstwa we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Największy kłopot dla Polaków i Litwinów

Połowy na Bałtyku prowadzą rybacy z 8 krajów członkowskich UE położonych w basenie tego morza. We wschodniej części tego akwenu dorsza poławiało około 7 tys. statków i kutrów. Największą grupą unijnych rybaków pracujących w tej części Morza Bałtyckiego są Polacy. Dorsz stanowił dotąd nawet 50 proc. przywożonych przez nich na ląd połowów. W równie trudniej sytuacji są Litwini. Na niewiele zda się dla nich to, że na tym samym posiedzeniu, na którym drastycznie ograniczono limity połowu dorsza na wschodnim Bałtyku, ministrowie zdecydowali się podnieść limity dla zachodniej części tego morza.

Dlatego KE zaproponowała przekazanie rybakom pomocy finansowej, która ma im pomóc w wycofaniu niepotrzebnych już rybackich statków i kutrów. Państwa członkowskie miałyby w tym celu sięgnąć po niewykorzystane dotąd środki z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, o ile spełnią określone warunki. Chodzić ma m.in. o to, aby pieniądze zostały wydane na trwałe wycofanie danej jednostki połowowej z eksploatacji.

Naukowcy przyjrzą się działaniom rybaków

Aby zakaz połowów dorsza na wschodnim Bałtyku był skutecznie egzekwowany, KE zaproponowała też kilka kolejnych regulacji. Statki i kutry łowiące na tym obszarze mają być wyposażone w satelitarny system monitorowania statków lub inny elektroniczny system monitorowania. Dodatkowo co piąta jednostka ma zabrać na pokład obserwatorów, który przyjrzą się temu co trafia do rybackich sieci.

Dzięki danym z lokalizatorów oraz raportom od obserwatorów naukowcy mają zebrać dodatkowe informacje na temat populacji dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego oraz wpływ jaki na owe stado ma unijna gospodarka morska.

Michał Strzałkowski | EURACTIV.pl, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,614ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Zielone Agro Show 2021 odwołane!

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze względu na dbałość o zdrowie Wystawców i Zwiedzających w dobie epidemii COVID-19 oraz z powodu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE