KE przedłuży zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Do kiedy?

Nie jest to jeszcze zatwierdzone i opublikowane, ale mamy informację, że Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do połowy września 2023 r. – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas briefingu prasowego.

KE przedłuży zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Do kiedy?

Przedłużenie zakazu importu

Szef resortu rolnictwa powiedział, że jeżeli informacja o zakazie importu zostanie potwierdzona, to od jutra nie będzie mogło wpływać zboże z kontraktów zawartych także przed 2 maja 2023 r.

Minister Robert Telus zapowiedział również kontynuację rozmów z tzw. krajami przyfrontowymi i Komisją Europejską w sprawie dalszego wydłużenia obowiązywania zakazu importu po 15 września 2023 r.

Poinformował ponadto o dyskusji na temat uelastycznienia tego zakazu ze względu na specyfikę poszczególnych krajów.

Dwie pozytywne decyzje KE

Komisja Europejska udzieliła także dwóch zgód na pomoc z krajowego budżetu.

– Pierwsza dotyczy programu pomocy publicznej dla producentów rolnych w wysokości 1,5 mld złotych – powiedział minister Robert Telus.

Udzielona zgoda oznacza zgodność ze wspólnym rynkiem pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych. Kredyty te będą oprocentowane na poziomie 2 proc.

Druga zgoda dotyczy wsparcia dla sprzedających pszenicę i grykę od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Minister przypomniał, że za sprzedaną od 15 kwietnia do 14 maja pszenicę stawka pomocy wynosi 2200 zł/ha, a za pszenicę sprzedaną od 15 maja do 30 czerwca stawka ta wzrosła do 3025 zł/ha.

Jednocześnie zaakceptowana została zgoda na wsparcie do pierwszych 300 ha i objęcie pomocą spółdzielni rolniczych.

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Uczestniczący w briefingu podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra przekazał informację o kolejnej decyzji podjętej w ostatnich dniach przez Komisję Europejską.

– Ta decyzja przedłuża możliwość udzielania pomocy dla producentów świń, którzy zaprzestali tej produkcji w związku z ASF – poinformował wiceminister.

Dodał przy tym, że do ubiegłego roku wydatkowano na ten cel 9 mln złotych.

W tym roku zaplanowaliśmy przeznaczyć kwotę 6 mln złotych, ale mam nadzieję, że tych pieniędzy nie wykorzystamy, bo sytuacja z ASF się poprawia – powiedział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w tym roku pojawiło się tylko jedne nowe ognisko choroby i w wielu gminach zmniejszono dotychczasowe ograniczenia.

I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich

– To było prawdziwe święto kół gospodyń wiejskich – ocenił wczorajszą paradę minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w I Ogólnopolskiej Paradzie Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział ponad 60 kół z całej Polski.

W ocenie ministra wprowadzony w 2018 r. mechanizm wsparcia działalności kół bardzo dobrze funkcjonuje.

– Pokazujemy w ten sposób, że koła gospodyń wiejskich to nie tylko lokalna działalność, lecz także, że wychodzą one na świat i pokazują piękne stroje i potrawy, z których możemy być dumni – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Dla nas najważniejsze jest to, żeby polska wieś się rozwijała, ale jednocześnie poprzez koła gospodyń wiejskich pokazujemy naszą tradycję i nasze korzenie – dodał szef resortu rolnictwa.

Według ministra wczorajsza parada pokazała też jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię.

– Bardzo mnie cieszy, że w kołach gospodyń wiejskich jest coraz więcej młodych ludzi, co było wczoraj bardzo dobrze widać – podkreślił minister Robert Telus.

Robert Telus: To rolnicy są najważniejsi!

Rzetelne dane o sytuacji na rynku zbóż

Podczas briefingu minister odniósł się także do dzisiejszej informacji w mediach na temat eksportu zbóż z Polski.

– Mam nadzieję, że to była tylko pomyłka. Żeby było wszystko jasne, podaję rzetelne dane – stwierdził minister.

W marcu wyeksportowano z Polski 1,054 mln ton zbóż, w kwietniu było to 1,152 mln ton i podobna wielkość została wyeksportowana w maju.

Daje to łącznie dobrze ponad 3 mln ton zbóż wyeksportowanych z Polski. Jednocześnie spada import. W lutym było to 270 tys. ton, w marcu 260 tys. ton, a w kwietniu tylko 49 tys. ton – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics