KE przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu. Do końca 2017 roku

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu – substancji czynnej, która znajduje się w wielu herbicydach. W krajach unijnych glifosat będzie można używać przynajmniej do końca 2017 roku. O jego dalszych losach zdecyduje opinia Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).

 

\"\"

 

– Pomimo wysiłków podejmowanych przez Komisję Europejską państwa członkowskie nie były gotowe, by wziąć odpowiedzialność za decyzję w sprawie wydłużenia okresu autoryzacji glifosatu. W związku z tym Komisja postanowiła przedłużyć licencję na określony czas – do końca 2017 r. Pod koniec 2017 roku spodziewana jest dodatkowa opinia na temat właściwości tej substancji czynnej z Europejskiej Agencji Chemikaliów – wyjaśnił rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.

I dodał, że opinia ECHA zostanie wzięta pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie ponownego przedłużenia licencji na stosowanie glifosatu po 2017 roku.

Komisja zaproponowała także wprowadzenie zaostrzonych warunków stosowania glifosatu w UE.

Wśród naszych propozycji znalazły się: zakaz wykorzystywania w produktach opartych na glifosacie surfaktantu POEA, czyli środka ułatwiającego wnikanie glifosatu wgłąb rośliny, a także zwiększenie kontroli nad stosowaniem herbicydu przed zbiorami. Chcemy także ograniczenia jego stosowania w takich miejscach, jak publiczne parki czy place zabaw dla dzieci. Postaramy się, aby te ograniczenia jak najszybszej zaczęły obowiązywać – komentuje Brivio.

Glifosat jest substancją aktywną szeroko używaną do produkcji środków chwastobójczych. Na terenie Europy zarejestrowanych jest obecnie kilkaset produktów chwastobójczych zawierających glifosat. W Polsce rejestrację posiada 85 preparatów opartych o tę substancję aktywną.


Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Chafer Machinery

Źródło: Komisja Europejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here