Advertisement

KE szacuje nasze zbiory zbóż na drugie w historii

Zaktualizowana prognoza Komisji Europejskiej zakłada, że nasze zbiory zbóż wyniosą w tym roku 34,44 mln ton i będą niższe o 3% od ubiegłorocznego rekordu. W szacunkach z końca listopada widoczna była tylko lekka korekta w dół (m/m) plonów średnich w grupie „pozostałe zboża”.

KE szacuje nasze zbiory zbóż na drugie w historii
KE szacuje nasze zbiory zbóż na drugie w historii

Jednocześnie KE podniosła areał zasiewów w tej grupie, co z nawiązką zrekompensowało mniejsze plonowanie. Konsekwencją tych minimalnych zmian (m/m) był symboliczny wzrost (+0,1% m/m) prognozy tegorocznej produkcji. Do ubiegłorocznego od rekordu (35,53 mln ton) zabraknie trochę ponad 1 mln ton.

Znacznie gorsze niż rok temu zbiory dotyczą pszenicy, żyta i pszenżyta (spadek po ok. 0,5 mln ton). Zostało to częściowo zrekompensowane przez wzrost produkcji kukurydzy (ok. 0,5 mln ton do rekordowych 7,32 mln ton).

Trzeba w tym miejscu zauważyć, że dane KE na temat naszych zbiorów za 2020 rok zostały zrewidowane o 2,57 mln ton w górę, po wcześniejszej korekcie produkcji (głównie kukurydzy) przez GUS.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 19 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,904ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Inspektorzy odkryli tony nielegalnych odpadów chemicznych

W dniu 12 stycznia 2022 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ujawnili nagromadzenie ciekłych odpadów chemicznych, w wynajętych halach, w m. Kolonia Głowa w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE