KE za przedłużeniem zgody na stosowanie glifosatu

Komisja Europejska opowiedziała się za przedłużeniem zgody na stosowanie glifosatu na okres 12-18 miesięcy.

 

\"rolnictwo,

 

Dalsze losy glifosatu będą uzależnione m.in. od opinii Europejska Agencja Chemikaliów na temat szkodliwości tego herbicydu.

W najbliższy poniedziałek podczas posiedzenia Stałego Komitetu Komisji Europejskiej państwa członkowskie UE podejmą decyzję odnośnie możliwości jego stosowania.

Na środowej konferencji prasowej Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, podkreślił, że procedura wydawania zezwoleń w UE w odniesieniu do pestycydów jest jedną z najsurowszych na świecie.

Wyjaśnił, że zatwierdzenie przez UE substancji czynnej oznacza jedynie, że państwa członkowskie mogą zezwolić na obrót środkami ochrony roślin opartej o tę substancję. Nie mają natomiast takiego obowiązku. A więc te kraje, które będą chciały wprowadzić zakaz stosowania glifosatu na swoim terenie, będą miały taką możliwość.

O wydłużenie okresu autoryzacji glifostatu apeluje europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca.

Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – mówi Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

Glifosat jest substancją aktywną szeroko używaną do produkcji środków chwastobójczych. Opatentowany we wczesnych latach siedemdziesiątych, wszedł na rynek w 1974 roku jako środek chwastobójczy o szerokim spektrum działania. Od kiedy ochrona patentowa wygasła, w 2000 roku, glifosat jest sprzedawany przez wiele firm. Na terenie Europy zarejestrowanych jest obecnie kilkaset produktów chwastobójczych zawierających glifosat, używanych do ochrony zbiorów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Chafer Machinery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here